Masz niepotrzebne ubrania? Oddaj je na szczytny cel

Masz w szafie rzeczy, których już nie nosisz? Możesz je teraz wpuścić w drugi obieg i pomóc osobom z doświadczeniem migracyjnym. Już 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w Nowych Bielawach w Toruniu odbędzie się specjalna akcja połączona ze zbiórką odzieży.

Tego dnia w centrum handlowym stanie punkt recyclingu i mody cyrkularnej, prowadzony przez inicjatywę „Ubrania do oddania”. Każdy będzie mógł do niego przynieść swoje używane, zbędne i niezniszczone rzeczy, w tym np. kurtki, spodnie, dżinsy, bluzy czy spódnice.

Cel całej zbiórki, która odbywa się w duchu ekologii, jest szczytny. Każdy kilogram ubrań, który uda się zgromadzić w trakcie akcji zostanie zamieniony na 1 złotówkę. Suma, która w ten nietypowy sposób zostanie zebrana, zasili konto działającej w woj. kujawsko-pomorskim Fundacji Emic.

Fundacja na co dzień pomaga uchodźcom, zapewniając m.in. bezpieczne schronienie, dostęp do ofert legalnej pracy czy porady prawne. Ponadto pomaga migrantom z krajów spoza UE w przyznaniu międzynarodowej ochrony, a także prowadzi szeroką sieć wsparcia w całym regionie. Fundacja zapewnia także pomoc uciekającym przed wojną w Ukrainie.  

Same ubrania trafią natomiast na sprzedaż charytatywną do działających w całej Polsce butików cyrkularnych i second handów. Dochód z ich aktywności również wspiera cele społeczne, w tym różnego rodzaju organizacje i fundacje niosące pomoc m.in. chorym dzieciom lub zwierzętom.  

– Organizowana przez nas akcja to pomysł na to, jak połączyć wiosenne porządki w szafie z pomaganiem i ekologią. Zamiast wyrzucać ubrania, których się już nie nosi, podpowiadamy co można z nimi zrobić – mówi Kinga Ginter z CH Nowe Bielawy w Toruniu. – Tym samym przybliżamy mieszkańcom Torunia i regionu ideę drugiego obiegu i mody cyrkularnej, zachęcając jednocześnie do troski o środowisko i pomagania potrzebującym, w tym przypadku osobom, które z różnych powodów musiały uciekać ze swojej ojczyzny – dodaje. 

Ubrania do Nowych Bielaw będzie można przynosić w godzinach od 10.00 do 16.00. Dla pierwszych 100 osób przygotowano słodki upominek.

Ale Dzień Ziemi w Nowych Bielawach to nie tylko akcja zbiórki ubrań. 22 kwietnia w centrum handlowym odbędą się także otwarte warsztaty ekologiczne dla dzieci. W ich trakcie najmłodsi będą mogli nauczyć się sadzić rośliny i pielęgnować domowy warzywnik. Ponadto przybliżone zostaną pojęcia związane z bio i eko produktami, które coraz częściej pojawiają się w sklepach.

– Przygotowane zajęcia to praktyczna lekcja ekologii, na której dzieci dowiedzą się, jak dzięki samodzielnym uprawom warzyw, na przykład na działce lub na balkonie, można zatroszczyć się o środowisko naturalne i zbilansowaną, zdrową dietę. To wydarzenie, które ma zainspirować najmłodszych do działania – mówi Kinga Ginter.