Na ile oprocentowany będzie kredyt 2 procent?
Na stronie Sejmu pojawił się długo wyczekiwany projekt ustawy „Bezpieczny kredyt 2%”. Wbrew swojej nazwie kredytobiorca korzystający z dopłat obciążony będzie wyższym oprocentowaniem. Na część odsetkową składać się będzie nie tylko część oprocentowania stałego, ale również marża banku. W zależności od banku, wysokość wkładu własnego i wykupienia dodatkowych ubezpieczeń wynosić będzie 1,7–3,1%. Realnie kredytobiorca w okresie otrzymywania opłat poniesie zatem koszt 4-5% odsetek. Dodatkowo zapłaci też jednorazową prowizję za jego udzielenie.
Jak długo będą obowiązywały dopłaty?
Ustawodawca w różnych miejscach projektu posługuje się różnymi określeniami. Dopłaty będą przysługiwać w pierwszym okresie nie przez 10 lat (jak wynika z informacji medialnych), a przez pierwsze 120 rat miesięcznych. Oznacza to, że w przypadku skorzystania z wakacji kredytowych lub zawieszenia jednej raty w roku okres ten może się wydłużyć o kilka miesięcy, a nawet do 11 lat.
Kiedy będzie można dostać kredyt 2%?
Wejście w życie ustawy o bezpiecznym kredycie zaplanowane jest na początek lipca 2023 r. Obecnie projekt jest rozpatrywany przez komisje sejmowe, następnie trafi do Senatu, który będzie mógł wnieść poprawki. Po podpisaniu go przez Prezydenta będziemy znać dokładną datę wprowadzenia ustawy. Banki będą miały niewiele czasu na wdrożenie procedur i dostosowanie się do zmian. Po rozpatrywaniu wniosków kredytowych pierwsze mieszkania będą kupowane najwcześniej jesienią 2023 r.
Dla kogo kredyt?
Z dofinansowania skorzystać będą mogły osoby lub pary, w których przynajmniej jedna osoba nie ukończyła 45 roku życia. Warunkiem koniecznym jest również to, że osoby te nie miały do tej pory nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe. Wyjątkiem jest posiadanie odziedziczonego mieszkania. Nieruchomości zakupionej w ramach projektu bezpieczny kredyt nie będzie można wynajmować. Po jej sprzedaniu lub wynajęciu straci się prawo do uzyskiwania dopłat.
Czy będą obowiązywały limity?
W pierwszym półroczu obowiązywania ustawy nie są przewidziane limity co do liczby udzielonych kredytów. Pojawią się one dopiero w 2024 r. Jeśli ktoś chce skorzystać z dopłat powinien przygotować się do tego już teraz. Warto zadbać o to, aby jeszcze przed lipcem posiadać wszystkie niezbędne dokumenty.
Autor: apl. radc. Paweł Wawrzyniak – prawnik w dziale kredytów waloryzowanych walutami obcymi. Specjalista do spraw mediacji i ugód z bankami w sprawach frankowych w Pledziewicz Kancelarii.