Opera Flis w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety kosztują 10 zł
Po raz pierwszy Toruńska Orkiestra Symfoniczna zrealizuje operę w wydaniu scenicznym. Co to oznacza? Na scenie wystąpią nie tylko soliści, chór i orkiestra, lecz także tancerze, a wszystkiemu towarzyszyć będzie bogata scenografia, kostiumy i wizualizacje. Opera Flis już 29 listopada o godz. 19:00 w CKK Jordanki w Toruniu. Bilety w cenie 10 zł dostępne od 21 listopada od godz. 13:00 w kasie TOS w CKK Jordanki oraz na www.tos.art.pl.
Opera Flis Stanisława Moniuszki powstała niemal 200 lat temu. Autorem libretta, czyli „scenariusza” dzieła był Stanisław Bogusławski.
Podczas toruńskiej realizacji publiczność będzie mogła zobaczyć nową inscenizację w reżyserii Michała Znanieckiego z wykorzystaniem kostiumów i dekoracji pochodzących z Opery Śląskiej w Bytomiu, które powstały do widowiska realizowanego w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – zachęca dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysław Kempiński.
„Opera Flis”, czyli historia miłosna z rodzinną tajemnicą w tle
Fabuła opery rozgrywa się w XIX wieku. Zosia, córka, zamożnego rybaka Antoniego, zakochuje się w ubogim flisaku, Franku. Na drodze tej miłości stoi jednak ojciec dziewczyny, który za flisakiem nie przepada, co więcej – rękę Zosi obiecał komuś innemu, bogatemu, nieco przemądrzałemu fryzjerowi Jakubowi z Warszawy.
Jak kończy się ta opowieść? Uprzedzamy – szczęśliwym zakończeniem. Zanim jednak flisak zwiąże się z Zosią, publiczność pozna rodzinną tajemnicę…
Franek, widząc, że nie ma szans na poślubienie ukochanej, postanawia wyjechać w poszukiwaniu zaginionego brata. Okazuje się jednak, że jest nim… fryzjer Jakub. Obaj mężczyźni urodzili się we wsi Glinianki jako synowie kowala Tomasza i matki Ewy.
Gdy Jakub rozpoznaje we Franku swojego zaginionego brata, postanawia, że nie będzie dłużej zabiegał o Zosię – chce, aby była szczęśliwa z Frankiem. Stary rybak, Antoni, wyraża więc zgodę na ich związek.
Szczegóły:
Kierownictwo muzyczne: Adam Banaszak
Reżyseria: Michał Znaniecki
Choreografia: Inga Pilchowska
Scenografia: Luigi Scoglio
Projekcje multimedialne: Karolina Jacewicz
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Światła: Dariusz Albrycht
Kierownik chóru: Dawid Ber
Obsada:
Franek – Hubert Stolarski
Jakub – Martin Filipiak
Zosia – Iga Caban
Antoni – Adam Janik
Szóstak – Benedykt Szostok
Feliks – Paweł Żak
Chór kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Tancerze – Joanna Lichorowicz i Mirosław Woźniak