Rozwijaj się na studiach podyplomowych
Studia podyplomowe skierowane są do wszystkich absolwentów studiów wyższych, niezależnie, czy osoba posiada dyplom licencjata, magistra lub inżyniera. Wyższe wykształcenie nie wystarczy, aby wyróżniać się na rynku pracy i wypaść lepiej od konkurencji.
Motywacją do podjęcia kolejnej ścieżki edukacyjnej często jest chęć poszerzenia wiedzy. Na studia podyplomowe najczęściej decydują się osoby aktywne zawodowo, których głównym celem jest podniesienie kompetencji, uzyskanie dodatkowych kwalifikacji, które mogą wiązać się z awansem w pracy lub wyższymi zarobkami. Od tradycyjnych studiów różnią się tym, że niestety kosztują. Wysokość czesnego może się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za rok. Uczelnie idą słuchaczom na rękę i rozkładają opłaty na miesięczne raty. Osoby aktywne zawodowo, zainteresowane podjęciem studiów, mogą wcześniej zapytać swojego pracodawcę o możliwość dofinansowania. W wielu firmach taka forma edukacji jest opłacana również dzięki dotacji Unii Europejskiej.
Zajęcia organizowane są głównie w weekendy. Warto zapamiętać, że po podyplomówce absolwenci nie mają wyższego wykształcenia i nie otrzymują legitymacji studenckiej. Dlaczego więc warto podjąć studia podyplomowe? Pracodawcy coraz częściej analizują CV kandydatów, zwracając uwagę na ukończone kursy oraz dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje, których nie można uzyskać podczas samych studiów. Na rynku pracy poszukiwani są specjaliści z wiedzą praktyczną.
Dobrym rozwiązaniem jest także podjęcie kursu doszkalającego, jednak trwa on dużo krócej niż studia. Zdobyta wiedza nie jest również tak obszerna. Kurs będzie idealnym pomysłem dla osób, które nie są do końca zdecydowane, w jakim obszarze chcą się rozwijać. Jeżeli dana dziedzina je zainteresuje, mogą rozważać podjęcie studiów podyplomowych w przyszłości. Warto przed podjęciem studiów na danym kierunku sprawdzić plan zajęć i listę przedmiotów, by dowiedzieć się, czy ukończenie kierunku nie będzie straconym czasem i wydanymi niepotrzebnie pieniędzmi.
Na studiach podyplomowych, które można podjąć zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych, rozwój umiejętności praktycznych stawiany jest na pierwszym miejscu. Taka wiedza jest podstawą w pozyskaniu lepszej pracy i przewagi nad kandydatami podczas rekrutacji. Czym należy kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie, czego kandydat oczekuje od kierunku, jakie ma potrzeby i czego chce się nauczyć. Studia podyplomowe są idealnym uzupełnieniem do skończonego już wcześniej kierunku. Jeżeli ktoś skończył logopedię, idealnym kierunkiem podnoszącym jego kompetencje będzie kierunek z zakresu diagnozy i terapii jąkania czy neurologopedii. Jest to także dobre rozwiązanie dla nauczycieli, którzy mogą poszerzyć swoje kwalifikacje o pracę np. z osobami niepełnosprawnymi.
Studia podyplomowe będą również dobrym pomysłem dla osób, które pragną się przebranżowić, ale nie chcą tracić czasu na zaoczne studia, które trwają od 3 do 5 lat. Lepszym pomysłem będzie skończyć dwa kierunki na studiach podyplomowych. Kładą one ogromny nacisk na praktykę, w odróżnieniu od tradycyjnych studiów, gdzie przedstawiana jest głównie wiedza teoretyczna. Absolwent studiów podyplomowych często może się pochwalić tym, że jest specjalistą w swojej branży, ale również staje się bardziej atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy. Jest to też szansa na stanie się ekspertem w danej dziedzinie.
29 października 2019 @ 20:01
WSB to dobra uczelnia . Jeszcze nie obroniłam pracy a juz dostałam propozycję pracy i to dobrze płatnej.
7 października 2019 @ 10:01
Słyszałam o tej uczelni. Musze zajrzeć na ich stronę , może maja jeszcze wolne miejsca. Zaczęłabym w tym roku
23 września 2019 @ 10:10
ja się właśnie wybieram na studia podyplomowe na WSB, uczelnia mi już wcześniej znana bo robiłem u nich studia magisterskie, mają dobry poziom i stawiają na praktykę, myślę ze i podpylomówka będzie dla nie ok