Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Efektywne oświetlenie miejskich i wiejskich ulic
Postępujące procesy globalizacji negatywnie wpływają na otaczające nas środowisko naturalne. W trosce o jego ochronę coraz częściej wprowadzane są nowoczesne rozwiązania o charakterze proekologicznym. W niemal każdej dziedzinie życia pojawiają się innowacyjne technologie. Priorytetem staje się także pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii. Kluczowe będą dwa źródła: słońce oraz wiatr. Bez wątpienia zerwanie z konwencjonalnymi źródłami energii jest podstawą, aby zminimalizować ilość dwutlenku węgla w powietrzu.
Nowatorskie rozwiązania i ich główne zalety
Uliczne lampy solarne i hybrydowe to rozwiązanie, które sprosta wyzwaniom XXI wieku. Szacuje się, że w perspektywie najbliższych kilkunastu lat mogą zdominować miejskie i wiejskie obszary. Najważniejsze zalety lamp solarnych to przede wszystkim mało inwazyjny i szybki montaż, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Ponadto, zastosowanie tego typu oświetlenia wydaje się być jedynym efektywnym sposobem walki z rosnącymi kosztami energii elektrycznej oraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Zainwestowanie w lampy solarne jest w perspektywie długoterminowej idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli popatrzymy na statystyki. Przykładowo w ubiegłym roku ceny prądu na oświetlenie miejskie wzrosły o 281%. Tylko lampy solarne i hybrydowe mogą obniżyć koszty energii, a w ten sposób poprawić saldo budżetu gminy.
Nie można również zbagatelizować faktu, iż montaż latarni solarnej zajmuje zaledwie 3 godziny. Co więcej nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę i zezwoleń ze strony starostwa. Sam proces montażu sprowadza się do zestawienia ze sobą kluczowych elementów takich jak: fundament, słup, obudowa lampy oraz przede wszystkim panel słoneczny, ewentualnie turbina wiatrowa.
Kolejny niepodważalny argument, przemawiający na korzyść lamp solarnych i hybrydowych, odnosi się do zminimalizowania ryzyka wypadków drogowych. Odpowiednio oświetlone ulice to średnio o 30% mniej wypadków. Wskaźnik ten wzrasta do poziomu 45% w przypadku dróg wiejskich bądź niebezpiecznych skrzyżowań. Niestety na razie w Polsce aż 65% to niewydajne lampy sodowe. Zrównoważone oświetlenie pozwala także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Wielofunkcyjny charakter lamp solarnych – https://www.k1system.pl/
Oprócz funkcji oświetlania powierzchni, lampy solarne i hybrydowe mogą się stać źródłem dostępu do Wi-Fi. Wszystko jest możliwe wraz z rozwojem nowych technologii. Ponadto, czujniki ruchu pozwalają na automatyczne włączenie lampy, kiedy ktoś przechodzi przez drogę. Solarne lampy mają także estetyczny wygląd i nie wymagają zbyt dużo nakładów czasu przy konserwacji.
Solarna i hybrydowa latarnia jest zbudowana z wielu istotnych elementów (m.in. bateria, panel słoneczny, turbina), ale nie wymaga okablowania. W przeciwieństwie do latarni sodowych nie są konieczne instalacje transformatorów elektrycznych. Koszty prac budowlanych również nie są wysokie. Chociaż na początku wydaje się, że inwestycja jest kosztowna. Brak konieczności uzyskiwania pozwoleń, to spora zaleta innowacyjnego oświetlenia miejskiego i wiejskiego. Czasami problemem są warunki atmosferyczne. Na szczęście panele fotowoltaiczne potrafią skumulować energię podczas słonecznych dni. Tak zmagazynowana w bateriach lub akumulatorach jest natychmiast uwalniana po zachodzie słońca i pozwala na oświetlenie powierzchni drogowych.
Najbardziej popularne wersje lamp LED z panelem solarnym to te sięgające wysokości 4 m i 6 m. Aczkolwiek występują też lampy i słupach do 8 m.
Hybrydowe latarnie i ich unikatowy charakter
Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem są latarnie hybrydowe LED. Oczywiście ich główną zaletą jest oszczędność energii. Modele hybrydowe mogą opierać się o energię słoneczną oraz wiatrową. Występują także wersje, w których energia słoneczna połączona jest ze wsparciem zasilania z sieci. W przypadku złych warunków atmosferycznych tego typu lampa automatycznie pobiera energię z sieci. W rezultacie oświetlenie nigdy nie przestanie funkcjonować. Zainstalowane we wnętrzu lampy akumulatory mają dużą pojemność i żywotność. Co więcej lampy hybrydowe zasilane z energii wiatrowej korzystają z turbiny. Urządzenia solarno-wiatrowe mają na wyposażeniu także panele fotowoltaiczne. Ich uzupełnianie się gwarantuje dostępność energii.
Pozytywny wpływ lamp solarnych na życie mieszkańców
Coraz częściej pojawiają się spekulacje dotyczące inwestowania przez władze gminy w profesjonalne oświetlenie ledowe ulic. Biorąc pod uwagę wszystkie niepodważalne argumenty, tego typu inwestycja powinna być stałym punktem w corocznym budżecie. W każdej gminie stopniowo należy rozwijać oświetlenie solarne bądź hybrydowe. Co więcej energooszczędne lampy mogą być zainstalowane w najbardziej odludnych obszarach wiejskich. W ten sposób wszyscy zyskają niezbędny komfort oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Reasumując, bez wątpienia lampy solarne i hybrydowe to innowacyjne rozwiązanie przyszłości niezależnie od szerokości geograficznej.