Matura z polskiego na poziomie rozszerzonym – jakie były tematy?

Box2 Wiadomości
Matura z języka polskiego 2022, zdjęcie ze słownikami
fot. Łukasz Piecyk

Dziś kolejna odsłona matury, tym razem ci, którzy wyrazili taką chęć, mierzyli się z arkuszem z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Co musieli zrobić?

Egzamin trwał 180 minut. Maturzyści mieli jedno zadanie – napisać wypracowanie na jeden z tematów. Pierwszy z nich dotyczył tekstu “Doświadczenie historyczne w zapisie literackim”. Należało określić problem, jaki Bogumiła Kaniewska podaje w swoim artykule i zająć stanowisko wobec rozwiązania proponowanego przez autorkę, odwołując się do treści artykułu oraz innych tekstów kultury.

Można było także zmierzyć się z interpretacją wiersza “Godzina tworzenia”, którego autorem jest Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W obydwóch przypadkach praca powinna liczyć co najmniej 300 słów, można było za nią zdobyć 40 punktów.

Arkusz matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym: https://static2.cke.gov.pl/EGZAMIN_MATURALNY/2022/Jezyk_polski/poziom_rozszerzony/EPOP-R0-100-2205.pdf

Rok temu język polski na poziomie rozszerzonym zdawało koło 56,8 tys. uczniów. Średni uzyskany wynik to 49 procent. Egzamin ten, tak jak wszystkie na poziomie rozszerzonym, nie ma znaczenia, jeśli chodzi o zdanie matury, jest jednak istotny w kontekście rekrutacji na studia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.