Medal Thoruniun dla profesora Bogusława Buszewskiego

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Wybitny toruński naukowiec, promotor miasta i uniwersytetu, prof. dr hab. Bogusław Buszewski otrzymał we wtorek Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium.

Uroczystość wręczenia medalu odbyła się podczas Regionalnego Forum Innowacji – imprezy towarzyszącej odbywającemu się w tych dniach w Toruniu Forum Inteligentnego Rozwoju. Zbiegło się to z benefisem 70-tych urodzin naukowca. Prof. Buszewski jest cenionym od lat autorytetem naukowym, specjalistą w dziedzinie chemii analitycznej, uważanym za twórcę polskiej szkoły chromatografii (metody służącej m.in. do badania składu żywności). Obecnie profesor pełni funkcję pełnomocnika zarządu województwa ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności. Jako pierwszy w historii pracownik UMK został członkiem zwyczajnym Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki.

Z okazji 70. urodzin prof. Bogusława Buszewskiego prezydent Michał Zaleski nagrodził naukowca Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium, najwyższym prezydenckim odznaczeniem przyznawanym osobom i instytucjom wyjątkowo zasłużonym dla miasta.

W Toruniu nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że profesor – jubilat to najwybitniejszy uniwersytecki chemik naszego pokolenia w Polsce. Przekonaliśmy się o tym na długo przed dzisiejszym benefisem i hucznymi urodzinami – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas uroczystości. – W tych siedmiu dekadach jest całe bogactwo wszystkich dni Profesora, począwszy od rodzinnego Wrocławia, licealnych lat spędzonych w Leżajsku czy studiów chemicznych w Lublinie. A potem wysoką pozycję Profesora w świecie nauki wyznaczyła jego obecność między innymi w: Societas Humboldtiana Polonorum, Polskim Towarzystwie Chemicznym, Komitecie Chemii Analitycznej PAN, Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, ale także w najbliższej Profesorowi Katedrze Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK. Jest tego bardzo dużo. Dlatego nie tylko dziś patrzymy na tę profesorską biografię z respektem i podziwem. Cieszymy się zwłaszcza z tego, że w 1994 r. Profesor zechciał swoją naukową karierę związać z Toruniem.

Z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego jubilat otrzymał marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *