Medaliści olimpijscy wystąpią w Toruniu. Zbliża się Copernicus Cup

Box2 Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Siedmioro lekkoatletów – medalistów ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio – zaprezentuje się podczas mityngu ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022, wchodzącym w skład złotej kategorii World Athletics Indoor Tour.

Zawody odbędą się 22 lutego w Arenie Toruń. Sprzedaż biletów odbywa się w portalach Ebilet.pl i Ticketmaster.pl. Ceny wejściówek zaczynają się od 30 złotych. Ponad stu uczestników wystartuje w dwunastu konkurencjach – sześciu żeńskich i sześciu męskich.

REKLAMA

Jesteśmy dumni z tego, że kolejny raz mamy przyjemność organizować najmocniej obsadzony halowy mityng lekkoatletyczny w Polsce. Do naszej toruńskiej hali, tak lubianej przez zawodników, przyjadą wielcy mistrzowie – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022.

Do rywalizacji przystąpią medaliści z Tokio: Iga Baumgart-Witan i Natalia Kaczmarek (400 m), Roneisha McGregor (Jamajka, 400 metrów), Megan Tapper (Jamajka, 60 m przez płotki), Selemon Barega (Etiopia, 3000 m), Lamecha Girma (Etiopia, 3000 m) i Thiago Braz (Brazylia, skok o tyczce).

Pojawią się także najlepsi zawodnicy Halowych Mistrzostw Europy, które rozgrywano w zeszłym roku w Toruniu: złoci medaliści Ajla Del Ponte (Szwajcaria, 60 m), Maryna Bekh-Romanchuk (Ukraina, skok w dal), Wilhem Belocian (Francja, 60 m ppł) i Tomas Stanek (Czechy, pchnięcie kulą). Będą też inni medaliści toruńskich mistrzostw – Lotta Kemppinen (Finlandia, 60 m), Khaddi Sagnia (Szwecja, skok w dal), Marcin Lewandowski (800 m), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Valentin Lavillenie (Francja, skok o tyczce) i Filip Mihaljević (Chorwacja).

Polskę będą reprezentować, oprócz Igi Baumgart-Witan i Natalii Kaczmarek, także Justyna Święty-Ersetic, Patryk Dobek, Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Damian Czykier czy Anna Matuszewicz.

Hala jest fantastyczna. Na treningu bliskość kibiców aż tak na nas nie wpływa, ale na zawodach to się już czuje – powiedziała Matuszewicz, wicemistrzyni Europy w skoku w dal, która uczestniczyła w konferencji.

Swoimi dotychczasowymi wrażeniami z rywalizacji w Toruniu podzielił się także płotkarz Damian Czykier:

Copernicus Cup to nasz najlepszy mityng i bardzo lubię tu startować. Nie mogę się już doczekać.

Natomiast wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz przypomniał cel, z jakim budowano Arenę Toruń:

Kiedy budowaliśmy Arenę Toruń z bieżnią lekkoatletyczną, którą dedykowaliśmy polskim lekkoatletom taki był nasz cel, żeby w tej hali organizować zawody lekkoatletyczne najwyższej rangi. Żebyśmy mogli oklaskiwać i podziwiać najlepszych sportowców z Polski, ale i całego świata.

Toruń jest jedynym polskim miastem, w którym odbywa się impreza należąca do złotej kategorii prestiżowego cyklu World Athletics Indoor Tour. Obejmuje on siedem mityngów, pierwszy z nich jest organizowany w niemieckim Karlsruhe i zaplanowano go na 28 stycznia, zaś ostatni będzie mieć miejsce w Madrycie 2 marca. Copernicus Cup będzie jednym z ostatnich sprawdzianów weryfikacji poziomu sportowego przed Halowymi Mistrzostwami Świata, które zostaną rozegrane w Belgradzie od 18 do 23 marca.

Szefowie Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz rządzący miastem i województwem nie ukrywają, że ich marzeniem jest organizacja jednej z następnych edycji HMŚ. Toruń stara się o to, aby być ich gospodarzem w 2026 roku:

Uważam, że po sukcesie ostatnich halowych mistrzostw Europy mamy na to duże szanse. Nieprzypadkowo sam prezydent World Athletics Sebastian Coe często powtarza, że właśnie w Toruniu rozpoczęliśmy drogę organizacji tak wielkich imprez w pandemii – stwierdził Wolsztyński.

Przewidywany koszt całkowity organizacji mityngu to kwota 1.459.000,00 zł. Wsparcie władz Torunia jako współorganizatora wydarzenia wyniesie 800 tys. złotych i zostanie przeznaczone na: wynajem hali, ryczałty sędziowskie, koszty pomiaru elektronicznego, zakwaterowanie zawodników sędziów i obsługi technicznej, promocję wydarzenia, koszty transmisji telewizyjnej, nagrody dla zawodników oraz tzw. startowe zawodników.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.