Miasto kupiło cztery nowe autobusy. Kiedy pojawią się na drogach?

Box2 Wiadomości
fot. MZK w Toruniu

Dziś podpisano umowę na zakup czterech nowych autobusów zasilanych olejem napędowym. Dostarczy je firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o, która złożyła ofertę o wartości ponad 5,4 mln zł brutto. Pojazdy pojawią się na toruńskich drogach w ciągu najbliższych 8 miesięcy.

Sygnatariuszami umowy byli prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki i Jakub Zakrzewski – kierownik sprzedaży na region północ firmy Solaris.

Toruń kupuje nowoczesne autobusy, które wozić będą mieszkańców naszego miasta i wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej w Toruniu. Będą to kolejne cztery nowoczesne pojazdy zasilane wprawdzie olejem napędowym, ale spełniające najwyższą normę emisji EURO 6 – powiedział prezes MZK Wyszogrodzki.

Przetarg na dostawę czterech fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów uruchomiono 31 maja. Termin składania ofert mijał 16 lipca. Do przetargu stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z ofertą ponad 5,4 mln zł brutto i EvoBus Polska Sp. z o.o. z ofertą ponad 6,7 mln zł brutto. Za korzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Solaris.

Dziękuję serdecznie za wieloletnie zaufanie, którym nas Państwo obdarzyli. Naszych autobusów w Toruniu jest niemal osiemdziesiąt. Jestem przekonany, że pasażerowie i mieszkańcy Torunia będą zadowoleni i usatysfakcjonowani z czterech doskonale wyposażonych dieslowskich autobusów spełniających normę EURO 6  – zadeklarował Jakub Zakrzewski

Nowe autobusy będą zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6 (emitujące 10-krotnie mniej szkodliwych substancji niż wozy poprzedniej generacji), przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika.  W stosunku do starszych modeli (np. z 2018 r.) przeszły facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki temu zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.

Zakup nowego taboru pozwoli na częściowe wycofanie Jelczy z dalszej eksploatacji. Całkowicie planuje się je wycofać po dostawie nowych diesli, na które właśnie podpisano umowę oraz autobusów elektrycznych, które przyjadą do Torunia w 2022 r.

Tagged

1 thought on “Miasto kupiło cztery nowe autobusy. Kiedy pojawią się na drogach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *