Miasto ma pomysł na wsparcie branży turystycznej. Aktualna sytuacja epidemiczna w Toruniu

Box1 Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin dla UMT

Ilość osób zakażonych w Toruniu i powiecie toruńskim nieznacznie rośnie. W chwili obecnej COVID-19 potwierdzono u 132 osób, z których 4 przebywają na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kwarantanną objętych jest prawie 500 osób, a 322 podlegają nadzorowi epidemiologicznemu. Ilość zgonów z powodu zakażenia wzrosła do 13 osób. Dobre informacje są takie, że 64 proc. chorych powróciło do zdrowia.

Prezydent potwierdził śmierć 52-letniej pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Sukcesywnie otwierają się instytucje kultury w Toruniu. Dziś, czyli we wtorek 12 maja, działalność wznowiło Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu. Zwiedzający mogą odwiedzić także Muzeum Okręgowe w Toruniu, ponieważ otwarte dla zwiedzających zostały już Ratusz Staromiejski oraz wieża ratuszowa. W środę 13 maja ponownie otwarte zostanie Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów oraz Dom Mikołaja Kopernika, a we wtorek 19 maja Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą. Centrum Kultury Dwór Artusa także przygotowuje się do otwarcia, aby ruszyć w poniedziałek 18 maja. Prezydent przypomniał, że ze swoją działalność nie może wystartować jeszcze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ze względu na interaktywność eksponatów.

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent przedstawił propozycję pomocy od miasta dla lokalnej branży turystycznej, która jest istotną gałęzią gospodarki Torunia. Wsparciem dla branży ma być obniżenie płatności za dzierżawę terenów pod ogródki letnie. Opłata za pierwszy miesiąc działalności ogródków będzie wynosiła zaledwie symboliczne 1 zł za 1 mkw powierzchni. W drugim miesiącu będzie to 30 proc. dotychczasowej stawki, a w trzecim 60 proc. stawki. To ważna informacja dla właścicieli lokali gastronomicznych, ponieważ wznowienie funkcjonowania restauracji i kawiarni ma nastąpić właśnie od miejsc na świeżym powietrzu, czyli letnich ogródków.

Na finiszu jest dystrybucja maseczek dla mieszkańców. Do tej pory rozdano prawie 160 tys. maseczek, do rozdysponowania pozostało ok. 20 tys. sztuk. Od jutra w akcji roznoszenia maseczek będą pomagać żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy będą dostarczać certyfikowane maseczki do skrzynek pocztowych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *