Miasto przekazało grunt warty 23 mln zł pod budowę ECF Camerimage

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Dziś rano nastąpiło przekazanie 18 476 m² gruntu pod budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Akt notarialny w tej sprawie podpisali prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor ECF Camerimage Kazimierz Suwała.

Wartość tej nieruchomości została wyceniona przez biegłego pod koniec października ubiegłego roku na 23, 391 mln zł. Wpływ na wycenę może mieć lokalizacja tej działki – mówił Michał Zaleski.

REKLAMA

Prezydent przypomniał także, ile w tym roku miasto przekaże pieniędzy na dotację dla instytucji.

W wyniku uchwalenia budżetu Gminy Miasta Toruń została zapisana dotacja na bieżący rok dla ECF Camerimage w kwocie 4 mln zł, z czego 1 mln zł na bieżącą działalność instytucji i 3 mln na realizację tegorocznej edycji festiwalu Camerimage – tłumaczył.

Taką samą kwotę ma przekazać również państwo. Na samą budowę Centrum z kolei przekazanych z budżetu miasta ma zostać w ciągu 5 lat łącznie 200 mln zł.

Zgodnie z umową z września ubiegłego roku, rząd Rzeczypospolitej zobowiązał się do 30 czerwca podjąć uchwałę Rady Ministrów w sprawie programu rozwoju inwestycji i kraju, w której zapisana będzie kwota 400 mln zł na realizację tej inwestycji – przypominał Michał Zaleski.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny będzie mógł więc ruszyć dopiero po 30 czerwca. To na tym etapie dowiemy się, kto będzie projektantem nowego obiektu. Zgodnie z wstępnymi zapowiedziami, nowy budynek będzie liczył około 35-38 tys. m² powierzchni.

Chciałem podziękować za przekazanie tej nieruchomości. To daje nam szansę, żebyśmy wkrótce rozpoczęli dalsze działania – mówił dyrektor ECF Camerimage Kazimierz Suwała. – Liczymy na to, że będzie to szybciej niż koniec czerwca. Od razu wtedy zabieramy się do działań związanych z projektowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *