„Miasto” tematem przewodnim 25. edycji Toruńskiego Festiwalu Książki

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Szczepan Twardoch, Joanna Bator, Katarzyna Grochola i Tomasz Organek znajdą się wśród wielu gości 25. edycji Toruńskiego Festiwalu Książki, która zorganizowana zostanie w Toruniu między 6 a 16 czerwca. Tematem przewodnim wydarzenia jest „miasto”.

 – Festiwal obchodzi w tym roku mały jubileusz – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dworu Artusa. – Pierwsza jego edycja odbyła się w 1994 r. i od samego początku duży nacisk położony był na przymiotnik „toruński”, wiążąc się z miastem, w którym się zrodził. W tym roku postanowiliśmy wspólnie z gośćmi zastanowić się nad problemem miasta w literaturze.

REKLAMA

Na Toruński Festiwal Książki składać się będzie 39 wydarzeń, w tym 12 spotkań autorskich, gra miejska, warsztaty, improwizowany spektakl, a także Salon Poezji i mini jarmark książki.

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych. W ich trakcie zaproszeni goście porozmawiają o mieście w literaturze.

Kwestie urbanistyczne i architektoniczne podejmą w panelu „Miasto miejsce do życia?” Filip Springer i Beata Chomątowska, a Przemysław Czapliński, Anna Cieplak i Ignacy Karpowicz porozmawiają o „Miastach w literaturze polskiej po 1989 r.”. Niezwykle ciekawie zapowiada się również panel „toruński”. Z publicznością spotkają się autorzy kryminałów, którzy akcję swoich powieści osadzili w Toruniu, m.in. Robert Małecki i Michał Kadlec. W ostatnim panelowym spotkaniu udział weźmie Maciej Nowak, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, który podejmie się podsumowania toruńskiego sezonu teatralnego.

Od lat dużą popularnością cieszą się również spotkania autorskie. Kogo zobaczymy w tym roku?

– Do Torunia przyjadą m.in. Szczepan Twardoch, Jacek Dehnel, Marcin Kącki, Katarzyna Grochola, a także Tomasz Organek – wylicza Łukasz Wudarski. – Ostatniego gościa wszyscy z pewnością kojarzymy jako muzyka. Tym razem wystąpi na festiwalu jako literat.

Toruński Festiwal Książki to także poezja. W tym roku dla jej miłośników w Teatrze im. W. Horzycy przygotowano Salonik Poezji.

– Do ręki weźmiemy książkę Marcina Kąckiego „Poznań. Miasto grzechu” – mówi Beata Banasik, kierownik literacki Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. – Spotkanie odbędzie się 10 czerwca przed budynkiem teatru. O „Mieście w teatrze i teatrze w mieście” porozmawiamy zaś 15 czerwca o godz. 16.00 na małej scenie. Maciej Nowak, Marzenna Wiśniewska i Magdalena Kujawa spróbują odpowiedzieć na pytanie: czy teatr spełnia swoją funkcję w mieście. Dzień później o godz. 12.00 wiersze o mieście przeczyta aktor Eryk Lubos.

Toruński Festiwal Książki po raz kolejny podejmuje współpracę z Książnicą Kopernikańską. W jej filiach spotkać się będzie można m.in. z Agnieszką Frączek, Małgorzatą Strękowską – Zarębą czy Roksaną Jędrzejewską – Wróbel. Atrakcją będą także warsztaty.

– Wszystkich zainteresowanych zaprosimy na specjalne rodzinne warsztaty, poświęcone tworzeniu ekslibrisu – mówi Sylwia Furgała, wicedyrektor Książnicy Kopernikańskiej.

Festiwal to także wydarzenia towarzyszące. Mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli wziąć udział w grze miejskiej oraz w wykładach.

Miłośnicy teatru nie mogą zaś przegapić improwizowanego spektaklu, przygotowanego na scenie Dworu Artusa.

– Motywem przewodnim występu będą toruńskie legendy – mówi Paulina Marcinkowska, kierowniczka działu artystycznego CK Dwór Artusa. – Od 6 do 9 czerwca w naszej placówce stworzymy mini jarmark książki. Do sprzedaży wystawimy publikacje autorów goszczących na festiwalu.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Torunia Michał Zaleski.

Szczegóły 25. Toruńskiego Festiwalu Książki dostępne są na stronie www.artus.torun.pl oraz na fanpage’u Centrum Kultury Dwór Artusa na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *