Miasto zapowiada wsparcie dla przedsiębiorców

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

W środę 18 marca odbyła się kolejna z codziennych już konferencji prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Poza aktualnymi danymi na temat koronawirusa w regionie, padły również tematy wsparcia dla przedsiębiorców i kolejnych zmianach w komunikacji miejskiej.

Prezydent podziękował mieszkańcom za dostosowywanie się do zasad obowiązujących w obliczu zagrożenia epidemicznego. Ponadto, powołując się na dane z sanepidu, poinformował, że obecnie w Toruniu objętych kwarantanną jest ponad 150 osób.

– Zdarzyły się dwa przypadki, kiedy osoby, która objęta jest kwarantanną, nie zastano w miejscu kwarantanny. Tutaj postępowanie musi być rygorystyczne, zgodnie z prawem. Kwarantanna odbywana poza miejscem zamieszkania dotyczy 3 osób z Torunia i 1 z powiatu toruńskiego. Odbywa się ona w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. 6 osób jest hospitalizowanych w związku z domniemaniem zarażenia wirusem, natomiast trwają jeszcze badania 25 prób, które zostały pobrane od osób, wobec których istnieje podejrzenie, że mogły mieć kontakt z kimś, kto był wirusem zarażony. 

Targowiska miejskie przy Szosie Chełmińskiej i przy ul. Mickiewicza prowadzą działalność w ograniczonym zgodnie z ustawą zakresie, a więc tylko i wyłącznie w zakresie handlu produktami spożywczymi, drogeryjnymi i prozdrowotnymi. Pozostała działalność jest wyłączona.

Prezydent odniósł się także do kwestii przedsiębiorców, którzy wynajmują, bądź dzierżawią lokale od miasta. Ograniczenie ich działalności powoduje odcięcie od zysków, pozostawiając jednak wydatki. Miasto wprowadza rozwiązania, mające pomóc w takich przypadkach.

– Jesteśmy przygotowani, aby praktycznie niezwłocznie podejmować decyzje dotyczące rozłożenia na raty lub odroczenia płatności za wynajem lokali znajdujących się w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, na wniosek najemcy lub dzierżawcy lokalu – tłumaczył prezydent Michał Zaleski. – Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości umorzenia płatności ale ta, możliwa jest tylko w przypadkach całkowitego zamknięcia lokalu, nieprowadzenia w nim żadnej działalności gospodarczej. Można ją zastosować tylko po wyczerpaniu wspomnianych możliwości rozłożenia płatności na raty i odroczenia. Znacznie bardziej ograniczone są możliwości wynikające z rozwiązań ustawowych dotyczących podatku od nieruchomości. Nie można przesunąć terminu zapłaty, ale dają możliwość podjęcia decyzji o rozłożeniu na raty lub odroczeniu terminu spłaty, jeśli powstanie zaległość. Jeżeli komuś trudno w tej chwili zapłacić podatek od nieruchomości i powstanie zaległość, co najmniej miesięczna, może wystąpić o odroczenie terminu lub rozłożenie zaległości na raty. W przypadku wieczystego użytkowania, możliwość rozłożenia na raty jest wpisana w ustawę. Ta możliwość rozłożenia na cztery raty może mieć miejsce tylko i wyłącznie na wniosek wieczystego użytkownika.

Prezydent poinformował także, że przesłał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet propozycji rozwiązań dotyczących ułatwienia funkcjonowania przedsiębiorcom. 

Ponadto, miasto nie będzie wydawać w najbliższym czasie pozwoleń na prowadzenie ogródków przy lokalach gastronomicznych. Wynika to z ich ograniczonej działalności.

Najpóźniej w przyszłym tygodniu zmieni się także kursowanie pojazdów komunikacji miejskiej. W związku z małą liczbą podróżujących, zredukowana zostanie liczba autobusów i tramwajów poruszających się w przestrzeni miejskiej.

– Kończymy analizę funkcjonowania transportu publicznego i zapewne jeszcze w końcu tego tygodnia zmienimy rozkład jazdy komunikacji publicznej. Wynika to ze znacznie mniejszego napełnienia autobusów i tramwajów. Znacznie mniej torunianek i torunian korzysta z transportu publicznego. Nie ma możliwości, aby puste autobusy i tramwaje kursowały po mieście – wyjaśniał prezydent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *