Michał Rogalski z Torunia nagrodzony za stworzenie bazy danych o COVID-19

Box1 Wiadomości
Fot. ilustracyjne / Pixabay

O 19-latku z Torunia zrobiło się głośno, gdy wykrył błędy w statystykach, dotyczących zakażeń koronawirusem w Polsce. Torunianin stworzył bazę danych na temat pandemii, z której korzystał m.in. UW. Teraz został wyróżniony Nagrodą RPO im. Pawła Włodkowica.

Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica ma charakter honorowy i przyznawana jest co roku jako wyróżnienie za działania w obronie podstawowych wartości i prawd. Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. Danuta Przywara – prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Adam Strzembosz – były wiceminister sprawiedliwości czy Anna Walentynowicz – współzałożycielka NSZZ Solidarność. Teraz do tego grona dołączył 19-letni Michał Rogalski z Torunia, aktywista, wolontariusz i twórca bazy danych na temat pandemii, z której korzystał m.in. Uniwersytet Warszawski. Mieszkaniec Torunia wykrył i opublikował błędy w oficjalnych statystykach, a swoje działania określił jako “formę sprzeciwu wobec obecnego chaosu informacyjnego”.

Kapituła o przyznaniu nagrody dla Michała Rogalskiego zdecydowała jednomyślnie. W uzasadnieniu podkreślono, jak podaje serwis rpo.gov.pl, że “działania Torunianina są przykładem przykładem aktywnej postawy obywatelskiej, służą prawdzie i konsekwentnie wykorzystują prawo do informacji publicznej”.

Zrobił coś niezwykłego, coś twórczego w młodym wieku, obnażył systemowy deficyt w tym zakresie, w jakim państwo ma go od dawna – argumentowała prof. Ewa Łętowska.

Oficjalne wręczenie nagrody zaplanowane jest na styczeń 2021 r.

Tagged

2 thoughts on “Michał Rogalski z Torunia nagrodzony za stworzenie bazy danych o COVID-19

  1. Cwaniaczek Bodnar “dał sobie” nagrodę. To takie “poobcieranie” się kosztem kogoś. A Łętowska, to kto zaś? Celebrytka jakaś, piosenkarka? Tak się chce “podgrzać ” cudzym kosztem? No chyba, że … kasę dała na nagrodę. Akurat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *