Michał Zaleski o rowerze miejskim i remoncie starego mostu. Na razie nie ma konkretów

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Torunia na przedświątecznym spotkaniu z toruńskimi dziennikarzami przedstawił plany miasta na 2019 r. Odniósł się też do kwestii uruchomienia roweru miejskiego i modernizacji mostu im. Józefa Piłsudskiego.

– Przyszły rok będzie rokiem inwestycyjnym – mówił Zaleski podczas dzisiejszego spotkania z toruńskimi dziennikarzami. – 340 mln zł przeznaczamy na inwestycje. To jest kwota, która w mieście wielkości Torunia może być imponującą. Gdańsk, który ma 3,7 mld zł budżetu, zaplanował na inwestycje 870 mln zł.

Zaleski podkreśla, że inwestycje będą realizowane niemal w każdej sferze, która podlega toruńskiemu samorządowi. Niektóre z nich to będą kontynuacje już trwających projektów. W 2019 r. zakończy się rozbudowa Młyna Wiedzy i budowa Muzeum Twierdzy Toruń.

– Planujemy pierwszy etap przystosowania stadionu miejskiego dla potrzeb wyższego poziomu rozgrywkowego w piłce nożnej niż obecnie – mówi prezydent. – Obecnie to jest druga liga. Ten pierwszy etap, jeśli zajdzie taka potrzeba, to będzie możliwy do zrealizowania w przyszłym roku.
 
To, jak będzie postępować realizacja miejskich inwestycji, będzie zależeć w dużej mierze, m.in. od kosztów na rynku budowlanym. Już w tym roku mogliśmy obserwować wyższe ceny w przetargach, od tych których spodziewali się miejscy urzędnicy.
 
– Brakuje ciągle ludzi do pracy – mówi prezydent. – Przygotowując budżet na 2019 r., staraliśmy się te koszty zaktualizować, ale czasami myśl zza biurka nie nadąża za myślą kalkulatora w firmie wykonawczej i tu mogą być problemy i utrudnienia.
 
A co z rowerem miejskim? Zaleski wskazuje, że ta kwestia zostanie rozstrzygnięta w pierwszych tygodniach 2019 r. – Odbyło się wiele postępowań, także sądowych – mówi prezydent. – Dzisiaj jeszcze czekamy na decyzję prokuratury, co do ewentualnie przedłożenia zarzutów w sprawie dokumentów, które były składane w tym postępowaniu.
 
Dopiero decyzja prokuratury pozwoli podjąć dalsze kroki w sprawie roweru miejskiego. Zaleski nie jeszcze także w stanie podać terminu i sposobu rozpoczęcia modernizacji mostu im. Józefa Piłsudskiego. 
 
– To zadanie jest przygotowywane cały czas – mówi prezydent. – Przygotowanie przeprawy tymczasowej zmieniło harmonogram. Musi ono się wpasować w zakres przebudowy mostu. Ma też swoje terminy. Ciągle są rozważane różne warianty: i takie, które mówią o rozpoczęciu prac na moście w innym zakresie niż ten, który wynika z głównego założenia, czyli modernizacji nawierzchni drogowych i zsynchronizowania obydwu, czyli uruchomienia mostu tymczasowego z przebudową nawierzchni jezdnych. Nie mogę jeszcze ostatecznych informacji przedstawić.
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys