Michał Zaleski po raz piąty prezydentem Torunia! Jeszcze nieoficjalnie

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

To jeszcze nie są oficjalne wyniki, ale wszystko wskazuje, że w Toruniu po raz piąty wybory prezydenckie wygra urzędujący od 16 lat prezydent Torunia Michał Zaleski. Wyniki z blisko 100 komisji (na 121 komisji w Toruniu) dają mu poparcie ok. 55 proc.

Jeszcze przed północą wiele wskazywało, że w Toruniu może dojść do drugiej tury w wyborach prezydenckich w Toruniu. Ok. godz. 23 pojawiły się pierwsze wyniki z niewielkich komisji, wskazujące na kumulację poparcia dla Michała Zaleskiego i Tomasza Lenza. Nie było wówczas jednak jeszcze danych z dużych komisji.

REKLAMA

Tuż po północy, kiedy pojawiły się kolejne wyniki, już z większych komisji obwodowych, przewaga Zaleskiego nad resztą kandydatów zaczęła się wyraźnie zwiększać. Po północy – po przeliczeniu ok. 2 tys. głosów – Zaleski miał już poparcie 60 proc. wyborców. Następne wyniki, które spływały z komisji w kolejnych godzinach nocnych, utrzymywały się na stałym poziomie – ok. 57-60 proc. poparcia dla urzędującego prezydenta.

Wyniki z blisko 100 komisji dają Zaleskiemu poparcie na poziomie 55 proc. Na godz. 11 komitet prezydenta zwołuje konferencję prasową. Można się spodziewać, że na niej Zaleski ogłosi swoje zwycięstwo.

Zaleski jest prezydentem od 2002 r. Wówczas wystartował w wyborach z ramienia niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze, w której pokonał Jana Wyrowińskiego, uzyskał poparcie 21,4 tys. zł, czyli 50,96 proc. wszystkich głosujących. Kolejne wybory – w 2006, 2010 i 2014 r. – wygrywał w pierwszej turze. W kolejnych wyborach głosowało na niego kolejno 70,6 proc. (45,4 tys. głosów), 65,6 proc. (41,4 tys. głosów) i 70,27 proc. (42,7 tys. głosów).

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys