Miejscy urzędnicy pytają, jak uspokoić ruch na osiedlach

Box2 Wiadomości
Fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego na osiedlowych ulicach. Przed nami seria czterech spotkań na Bydgoskim, Wrzosach, Skarpie i Podgórzu. O co zapytają nas urzędnicy?

Rozpoczęte właśnie konsultacje społeczne to kolejny etap realizacji programu poprawy bezpieczeństwa w Toruniu. W ramach nich miejscy urzędnicy zapytają nas o to, co można jeszcze zrobić na toruńskich osiedlach, żeby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego.

– Pozwoli nam to poszerzyć katalog już prowadzonych działań i jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby społeczne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na toruńskich osiedlach – czytamy na stronie konsultacje.torun.pl.

Zaplanowano cztery spotkania konsultacyjne – każde dotyczące innego typu zabudowy. Pierwsze z nich odbędzie się 18 września (wtorek) o godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Morcinka 13 i będzie na nim omawiane uspokojenie ruchu na Bydgoskim Przedmieściu.

20 września będzie mowa o ruchu na osiedlach domów jednorodzinnych. Nieprzypadkowe jest więc jego miejsce – Wrzosy, a konkretnie Zespół Szkół Muzycznych przy Szosie Chełmińskiej 224. Początek o godz. 17.

Ruch na terenie zabudowy wielorodzinnej to temat spotkania na Skarpie. Jest ono przewidziane 25 września o godz. 17 w III LO przy ul. Raszei 1. Natomiast 27 września – również o godz. 17 – zaplanowano spotkanie dotyczące uspokojenia ruchu na lewobrzeżu. Będzie można o tym porozmawiać w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Hallera 79.

Opinie na temat uspokojenia ruchu na ulicach osiedlowych można przesyłać do 1 października urzędu miasta na adres e-mail: konsultacje@um.torun.pl.

Wspomniany program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów jest realizowany w Toruniu od 2017 r. W tym czasie pojawiły się na toruńskich drogach m.in. azyle dla pieszych (wysepki na środku jezdni), kocie oczka (punktowe światełka na przejściu dla pieszych), znaki pionowe informujące o przejściu dla pieszych, piktogramy znaków drogowych „przejście dla pieszych” malowane na jezdni i dodatkowe sygnalizacje świetlne.

W jaki sposób można uspokoić ruch na osiedlach? W różny sposób, np. wynosząc skrzyżowania, tak żeby kierowcy musieli przed nimi zwolnić, ograniczając prędkość lub wprowadzając strefy zamieszkania, gdzie obowiązuje prędkość do 20 km na godz. i pierwszeństwo pieszych przed pojazdami. Kolejne “metody” to: progi zwalniające,  zwężenia pasów ruchu na wlotach skrzyżowań, skrzyżowania równorzędne czy też ronda.

Czy na ulicach osiedlowych jest bezpiecznie? Co należałoby na nich zmienić? Czekamy na Wasze opinie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *