Miejska inauguracja roku szkolnego za nami [ZDJĘCIA]

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

W Szkole Podstawowej nr 15 odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego 2019/2020. – Życzę wam, drodzy uczniowie, by najbliższe miesiące przyniosły dużo radości i wiele nowych wyzwań – mówił przy dźwięku pierwszego dzwonka prezydent Michał Zaleski.

W poniedziałek 2 września kolejny rok nauki w 69 toruńskich szkołach i przedszkolach rozpoczęło 29,9 tys. dzieci, w tym ok. 1,8 tys. pierwszoklasistów.

– Wrzesień to miesiąc szczególny – mówił dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 Antoni Napierski. – W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wrzesień pokazuje nam również przemijający czas. Skończyły się wakacje i powoli kończy się lato. My zaś spotykamy się w szkole, by przez kolejne 10 miesięcy wspólnie zdobywać nową wiedzę. Przed nami bardzo pracowity rok.

Uczniowie toruńskich szkół rozpoczną lekcję w zmodernizowanych placówkach. Remonty prowadzone były prawie we wszystkich obiektach. W budżecie miasta na realizację tych zadań zaplanowano kwotę 5,6 mln zł. Blisko 3,5 mln zł trafiło na działania zaplanowane przez dyrektorów placówek oświatowych, a 2,1 mln zł na działania prowadzone przez Wydział Inwestycji i Remontów UMT. Jak podkreślił prezydent Michał Zaleski, jedną z największych realizowanych w tym roku inwestycji jest budowa basenu przystosowanego do potrzeb osób o ograniczonej sprawności. Obiekt powstaje w Zespole Szkół Specjalnych nr 26 przy ul. Fałata.

– Szkoły są bardzo dobrze przygotowane do inauguracji nowego roku szkolnego – mówił prezydent Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że ten rok będzie okazją, aby uczniowie pokazali swój potencjał. Życzę wszystkim uczennicom i uczniom, aby cieszyli się z tego, że rozpoczyna się nowy rok szkolny, bo przecież to w szkole mogą spotkać swoich przyjaciół, wychowawców czy ulubionych nauczycieli.

W uroczystej inauguracji roku szkolnego 2019/20 udział wzięła także sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły Iwona Michałek.

– Cieszę, się, że jako wiceminister edukacji mogę uczestniczyć w rozpoczęciu roku w szkole w moim ukochanym Toruniu – mówiła wiceminister edukacji. – Myśląc o toruńskich szkołach wiem, że są to miejsca doskonale przygotowane i dostosowane do edukacji najmłodszych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie władze miasta, dyrektorzy szkół i rodzice. Wrzesień to czas wyjątkowy – radość z powrotu do szkoły i ponownego spotkania z długo niewidzianymi przyjaciółmi. Wśród nas są uczniowie, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury szkoły. Mam nadzieję, że będą oni tu szczęśliwi. Wierzę, że nauczyciele wynajdą w nich pasje i nadadzą im kierunek rozwoju.

Do słów Iwony Michałek odniosła się również kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz.

– Drodzy nauczyciele, pomagajcie dzieciom rozwijać to, co w nich najlepsze – mówiła. – Każdy młody człowiek niech znajdzie w szkole pedagoga, który odkryje w nim to, co najlepsze. Niech w tym miejscu rozwijają swoje talenty. Pozwólmy im także dokonywać własnych wyborów, kształtujmy w nich postawy obywatelskie i wspierajmy inicjatywy. Nie krytykujmy, niszcząc tym samym ich kreatywność. Niech uczniowie rozwijają się również poprzez to, co w dzieje się w ich szkołach. A dzieje się naprawdę dużo. Wszystkiego dobrego w tym nowym roku.

– Uznaję rok szkolny 2019/2020 za rozpoczęty! Udanej nauki w toruńskich szkołach – zwieńczył spotkanie w Szkole Podstawowej nr 15 prezydent Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *