Miejski las w środku miasta, czyli Tak się zmieni Rudelka…

Polecamy Wiadomości
materiały przetargowe Urzędu Miasta Torunia

Remont chodników, schodów terenowych i toru saneczkowego, wykonanie kwietnej łąki, plac zabaw z trasą wspinaczkową, ścieżka edukacyjna i wybieg dla psów – tak ma zostać urządzona Rudelka, czyli tereny leśne pomiędzy ul. Bema, Balonową, Sienkiewicza i Fałata.

Toruński magistrat szuka już firmy, która zajmie się turystyczno-rekreacyjnym zagospodarowaniem lasów miejskich przy ul. Bema, czyli Rudelki. Zakres prac, jakie są planowane na tym obszarze, jest szeroki.

Będą to m.in. roboty drogowe i ziemne. W planach jest np. wykonanie koryta pod powierzchnię ścieżek i korektę toru saneczkowego. Remont przejdą ścieżki (mają być wykonane z pospółki i kruszywa łamanego), tor saneczkowy (przewidziano poszerzenie toru z profilowaniem i regulacją obustronną skarp) i schody terenowe (będą wykonane z kostki betonowej, pojawi się też z balustrada).

Na Rudelce mają być też wytyczone trasy do biegów przełajowych. Poza tym teren ma być dostępny też dla osób z niepełnosprawnością. Tor saneczkowy ma zaś być dostosowany do zjazdów dla rowerów „Pumptrack” lub „Bikepark”.

W ramach prac zieleniarskich zaplanowano m.in. wykonanie łąki kwietnej, nasadzenie krzewów, ułożenie trawnika z rolki oraz wywóz nadmiaru ziemi.

Na Rudelce pojawi się też plac zabaw (w części zabawowej z nawierzchni piaszczystej, a w pozostałej w formie istniejącego ukształtowania terenu i nawierzchni runa leśnego). Pojawią się na nim m.in. huśtawki “bocianie gniazdo”, trasa wspinaczkowa, szczudła, zestaw zabawowy, drewniane ławki z oparciem i drewniane stojakiem na rowery, a także metalowe ogrodzenie z furtkami.

W ramach projektu przewidziano też wyznaczenie wybiegu dla psów, który ma się składać m.in. z podestu dla psów, drewnianych kłód, toalety dla psów, ławek z oparciem, kosza na śmieci, kosza na psie odchody. Będzie on ogrodzony przęsłami stalowymi z furtkami.

Na Rudelce skorzystamy także z polany edukacyjno-ekologicznej. Znajdą się tam drewniane stelaże do tablic gatunkowych, gry edukacyjne “sprawność tropicieli”, “lekcja dendrologii”, “ptasie pary”, “sprawność ornitologa”, a także kierunkowskazy, drewniane stojaki rowerowych, drewniane ławki z oparciem i bez oparcia, kosze na śmieci, kosze na psie odchody oraz budki dla ptaków.

Oferenci mogą się zgłaszać do magistratu do 21 grudnia. Do kiedy Rudelka ma zostać urządzona na nowo? Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się do 20 czerwca 2019 r. i z nowego miejsca rekreacji skorzystamy już w najbliższe wakacje. Według szacunków inwestycja ma pochłonąć 1,2 mln zł. Miasto pozyskało na nią unijne dofinansowanie – 1,02 mln zł – z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys