Miejski program 100+ przyjęty! 100 zł co miesiąc trafi do dzieci z niepełnosprawnościami

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Pixabay.com

Toruńscy radni dali zielone światło dla programu “Pomagamy”. W ramach niego do dzieci z niepełnosprawnością trafi co miesiąc 100 zł. Jakie trzeba spełnić warunki? Czy pieniądze otrzymają wszyscy?

“Pomagamy” to nowy miejski program skierowany do dzieci z niepełnosprawnością. Z taką propozycją w czasie jesiennej kampanii wyborczej wyszedł prezydent Torunia Michał Zaleski.

100 zł miesięczne będzie wypłacane co miesiąc dzieciom z niepełnosprawnościami, które nie ukończyły 18. roku życia. Świadczenie otrzymają wszyscy ci, którzy złożą wniosek. Będzie ono przyznawane na podstawie wydanej decyzji administracyjnej.

Do wniosku trzeba będzie dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności, kopię pierwszej strony zeznania podatkowego (w taki sposób potwierdzimy fakt zamieszkania w Toruniu) lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania.

Program ruszy 1 maja. Jeśli złożymy wniosek między majem a końcem czerwca, pieniądze otrzymamy nie później niż do 31 lipca (za trzy miesiące). W przypadku wniosków złożonych po 1 lipca świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

– Świadczenie będzie przelewane na wskazane konto co miesiąc do ostatniego dnia miesiąca – informuje Piotr Stolarczyk, dyrektor Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie w Toruniu, które będzie przyjmować wnioski i obsługiwać program “Pomagamy”.

Zamysł jest taki, że program “Pomagamy” ma być wsparciem dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. W tej chwili TCŚR wypłaca trzy świadczenia z budżetu państwa skierowane do tej grupy osób.

Chodzi o zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 184,42 zł miesięcznie (wypłacany ok. 925 dzieciom do 18. roku życia), dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka, który trafia do 402 dzieci (w okresie zasiłkowym 2018-2019 to 90 zł dla dzieci do ukończenia 5. roku życia i 110 zł dla dzieci w wieku 6-24 lat) i świadczenie pielęgnacyjne wypłacane opiekunom, którzy rezygnują z pracy, aby móc opiekować się dzieckiem – 1583 zł (korzysta z niego ok. 310 opiekunów).

Tegoroczne wydatki na nowe świadczenie – od maja do końca roku – wyniosą ok. 1,1 mln zł. Może ono trafić do ok. 1,4 tys. dzieci. To wsparcie będzie przyznawane wszystkim dzieciom z niepełnosprawnością i bez względu na dochody osiągane przez ich opiekunów.

Toruńscy radni jednomyślnie poparli wprowadzenie programu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *