Mieszane sztuki walki

Materiały partnera Sport

Sztuki walki są jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, jeśli chodzi o oglądalność transmisji telewizyjnych. Ilość adeptów trenujących amatorsko także jest imponująca.

W ostatnich latach jedną z najpopularniejszych kategorii stały się mieszane sztuki walki, czyli tak zwane MMA. Są one powszechne nie tylko wśród organizatorów gal i kibiców, ale coraz częściej także wśród amatorów.

REKLAMA

Co to są mieszane sztuki walki?

Klasyczne sztuki walki kojarzą się ze zbiorem ustalonych z góry zasad. Przez długi czas prym wiódł boks, którym pasjonowały się miliony kibiców na całym świecie. Z czasem jednak boks ustąpił dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie, jaką jest MMA. Mieszane sztuki walki są na tyle popularne, że wykorzystując kody promocyjne bukmacherów można pomnożyć swoje wygrane i zobaczyć, że w tej dyscyplinie odbywają się regularnie dziesiątki gal, na których toczone są setki pojedynków. Jest to dyscyplina, która łączy ze sobą różne sztuki walki. Powszechnie zwykło się twierdzić, że nie ma tam żadnych zasad, choć jest to bardzo dalekie od prawdy. To, że dyscyplina łączy zasady wielu poszczególnych sztuk walki, to nie oznacza, że wszystko jest dozwolone. Bardzo wiele ciosów, zwłaszcza takich, które są ponadprzeciętnie niebezpieczne dla zdrowia, są niedopuszczane. Właściwie wszystkie federacje MMA mają zbiór rygorystycznych zasad i co prawda zawodnikom wolno wiele, to także istnieją ogromne ograniczenia, takie jak, chociażby ciosy w tył głowy.

Dlaczego MMA stało się tak popularne?

Szukanie przyczyny, dlaczego MMA stało się tak popularne i aktualnie oglądalność takich walk dorównuje oglądalności osiąganej przez prestiżowe pojedynki bokserskie, jest trudne. Jedną z podstawowych przyczyn może być największa zaleta MMA, czyli brak przewidywalności i bardzo szerokie spektrum możliwości, jakie mają zawodnicy. Boks ogranicza się do uderzeń pięściami oraz uników oraz bloków. W MMA dochodzi też praca nogami, a kopnięcia potrafią być bardzo efektowne. Ponadto nie można zapominać o pracy w parterze, która również zazwyczaj jest dość widowiskowa dla kibiców. Jeśli połączy się to w całość, to przeciętny odbiorca może stwierdzić, że w czasie walki MMA po prostu więcej się dzieje, a pojedynek jest bardziej żwawy i dynamiczny.

MMA dla amatorów – jak się przygotować?

Nie tylko zawodowcy biją się w klatkach. MMA stało się sportem na tyle popularnym, że coraz większe grupy amatorów zaczynają się tym interesować we własnym zakresie. Na pewno jest w tym duży potencjał, gdyż mieszane sztuki walki są dość wymagające, co z kolei daje potencjał do organizowania ciekawych i wymagających zajęć dla początkujących. Pomimo że profesjonalni zawodnicy trenują długie godziny każdego dnia i muszą przygotować się z szerokiego spektrum arsenału uderzeń, kopnięć i chwytów w parterze, to podstawowe z nich są możliwe do opanowania przez amatorów. Jeśli ktoś miał styczność ze sportami walki, to może spokojnie rozpocząć swoją amatorską przygodę z tym sportem pod okiem doświadczonego trenera. Bardzo często na takie treningi trafiają też osoby zupełnie początkujące, które niczego wcześniej nie trenowały, a pomimo tego dobrze sobie radzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *