Mieszkańcy Torunia apelują o naprawę zniszczonych placów zabaw. “Aż płakać się chce”

Box1 Wiadomości
Uszkodzone schodki zjeżdżalni na placu zabaw w Toruniu
Plac zabaw przy ul. Prufferów. Fot. udostępniona przez mieszkankę Torunia

Połamane schodki, poprzerywane liny, wulgarne napisy, śmieci i zniszczone ławki. Tak wyglądają niektóre z toruńskich placów zabaw i w takich miejscach bawią się najmłodsi. Magistrat zapewnia, że usterki usuwane są na bieżąco, a mieszkańcy punktują wątpliwe bezpieczeństwo miejsc rekreacji.

Problem nie jest nowy, a liczba placów zabaw wymagających napraw spora. Mieszkańcy Torunia wymienią m.in. place zabaw przy ul. Prufferów 7, Parkowej 4, 63. Pułku Piechoty 77a, Fałata 48 oraz plac w Parku Tysiąclecia. 

– Plac zabaw przy Prufferów wygląda strasznie, a ile krzywdy może się dziecku stać przez te szkody, aż strach pomyśleć. Byłam w niedzielę i syn o mały włos nie spadł przez te liny – komentuje w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek. – Aż płakać się chce.

Konserwacją i naprawami urządzeń zabawowych na toruńskich placach zabaw zajmuje się zewnętrzna firma usługowo-transportowa. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia podaje, że rutynowe kontrole na placach zabaw, których celem jest m.in. identyfikacja ewentualnych uszkodzeń, odbywają się co tydzień, a kontrole funkcjonalne wraz ze sporządzeniem protokołu co dwa miesiące. Nieprawidłowości i usterki mają być zgłaszane natychmiast. Obowiązkiem administratora jest niezwłocznie wyłączenie uszkodzonego urządzenia z eksploatacji i jego zabezpieczenie – w ciągu maks. 4 godzin od zgłoszenia. Naprawy w okresie od kwietnia do października powinny zostać wykonane w ciągu maks. 24 godzin od zgłoszenia.

– Firma nadzorująca miejskie place zabaw z ramienia Wydziału Środowiska i Ekologii zgłosiła uszkodzenie urządzeń zabawowych na placu Prufferów 25 kwietnia. Chwilę trwało zebranie elementów niezbędnych do ich naprawy, m.in. schodków zjeżdżalni. Jak nas zapewniono, 28 kwietnia urządzenia zostaną naprawione – informuje Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Firma rozpoczęła naprawy, jak powiadomiła nas jedna z mieszkanek, 28 kwietnia, a więc po trzech dniach od zgłoszenia. Do tego czasu urządzenia na placu zabaw nie były zabezpieczone. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. W sytuacji, gdyby doszło do wypadku, odpowiedzialność poniósłby, jak poinformował nas magistrat, administrator. W sprawę natychmiast zaangażowali się toruńscy radni, m.in. Piotr Lenkiewicz i Margareta Skerska-Roman. Interpelowali oni do prezydenta Michała Zaleskiego o podjęcie działań, zmierzających do uporządkowania i renowacji placów zabaw zlokalizowanych na terenie Torunia, a także o zadbanie o czystość w ich okolicy.

– Mieszkańcy skarżą się na stan techniczny urządzeń, a także na zalegające obok śmieci oraz przepełnione kosze na odpady – argumentowali autorzy interpelacji, dodając – Tworzymy obecnie całą listę lokalizacji, które wymagają napraw, a także sprzątania. Na pewno będzie ona obszerna.

Tylko w samym 2021 r. do Urzędu Miasta Torunia trafiły 32 zgłoszenia o uszkodzeniach na placach zabaw. W tym roku takich zgłoszeń wpłynęło do tej pory 5.

Tagged

6 thoughts on “Mieszkańcy Torunia apelują o naprawę zniszczonych placów zabaw. “Aż płakać się chce”

 1. Firma wspomniana , sprząta na placach zabaw a nie je naprawia. Inna firma naprawia uszkodzone urządzenia. Niestety ale uszkodzenia i napisy ktoś robi. Bo place zabaw są beż monitoringu.

  1. Żadnych napraw:
   placów zabaw,
   chodników.
   dróg.
   budynków miejskich,
   itp., itd.
   Nasze pieniądze należą się Ukrainie.
   Nie nam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.