Ministerstwo Finansów wycofało się z kontrowersyjnego zapisu dot. wzrostu kosztów leczenia zwierząt

Polecamy Wiadomości
Fot. Pixabay

Lecznicze produkty weterynaryjne jednak nie znikną z listy towarów objętych 8-procentowym VAT – poinformował wczoraj wieczorem na Twitterze Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa MF przewidywała wzrost stawki za leki z 8 do 23 procent.

 

O pomyśle nowelizacji jeszcze wczoraj gorąco dyskutowali obrońcy zwierząt, podkreślając, że w chwili przyjęcia dokumentu proceder porzucania zwierząt się zwiększy.

Wzrost podatku VAT o 15 punktów procentowych mógł przełożyć się także na funkcjonowanie schronisk i fundacji zajmujących się ratowaniem czworonogów. Usługi sterylizacyjne czy odrobaczanie są w takich miejscach na porządku dziennym.


 Z decyzji tej zadowoleni są pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt  w Toruniu. Jak podkreślają, koszty leczenia zwiększyłyby  się realnie o nawet 30 procent. 

Mimo że schronisko stara się zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki, wciąż apeluje o pomoc do miłośników czworonogów. W okresie jesienno-zimowym placówka potrzebuje większej liczby koców, kołder, dywanów i wykładzin, by móc zabezpieczyć przed wiatrem, deszczem i śniegiem wybiegi i budy.

– Schronisko przez cały rok bardzo chętnie przyjmuje także karmy – podkreśla kierownik placówki. – Apelujemy jednak, by wybierać te o dużej zawartości mięsa – minimum 60 proc. Nasze zwierzaki potrzebują siły, by w zdrowiu czekać na nowy dom. Zbilansowana i pełnowartościowa dieta jest w ich przypadku niezwykle ważna.

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć działalność schroniska, mogą kontaktować się w tej sprawie pod numerem tel. 56 622 48 87. Informacji o potrzebach placówki, uzyskać można także, przyjeżdżając na ul. Przybyszewskiego 3 osobiście.

Tagged