Młodzi torunianie dla sprawiedliwości klimatycznej [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

“Jedna ziemia, jeden los. Wasza bierność, nasza złość”, “Solidarność naszą bronią”, “Kto nie skacze, ten za węglem, hop, hop, hop!” – te i wiele innych haseł skandowali młodzi torunianie i mieszkańcy pobliskich miejscowości na kolejnym już Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Wydarzenie odbyło się 25 września na starówce. Takie same akcje były organizowane w innych miastach na terenie całej Polski.

– Tegoroczne lato na półkuli północnej było najgorętszym latem w historii pomiarów, a w sierpniu odnotowano najwyższe temperatury, odkąd pomiary w ogóle zaczęto prowadzić – informowała Maya, jedna z osób przewodzących strajkowi. – W Polsce również mogliśmy odczuć wyraźnie zmiany: nawiedzały nas nawałnice, burze i silniejsze niż dotychczas wiatry. Jeżeli myślicie, że zmiany klimatu was nie dotyczą, to jesteście w błędzie.

Po rozgrzaniu gardeł i wysłuchaniu przemówień, zebrani – z banerem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na czele – ruszyli na mały marsz. Przeszli ulicą Szeroką, okrążyli Rynek Nowomiejski i wrócili pod pomnik Kopernika, cały czas skandując hasła, takie jak “Walka o klimat ponad partiami, ponad krajami i ponad podziałami” czy “Solidarni z górnikami, ale nigdy z kopalniami”. Zwieńczeniem strajku było rozłożenie na deptaku szerokiego banera, na którym wszyscy uczestnicy (z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego) mogli “zostawić po sobie jakiś ślad”, napisać coś od siebie.

– Marsz, w ogóle cały strajk, przebiegał w bardzo przyjaznej i spokojnej atmosferze – mówi Dagmara, poprawiając jedną z przypinek, rozdawanych na zgromadzeniu. – Ludzie zatrzymywali się na chodnikach, uśmiechali się do nas, niektórzy machali nam z okien. Cieszę się, że mogłam się tu pojawić. Uczestnicząc w takich strajkach chcę pokazać innym, nie tylko dorosłym, ale też moim rówieśnikom, że razem możemy coś zmienić. Nie tylko nasze życia; wspólnymi siłami możemy dołożyć się do zmiany całego świata. Bardzo chcę, żeby nasi potomkowie znali Ziemię taką, jaką znamy ją my i jaką znali nasi przodkowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *