Młodzi torunianie startują w olimpiadzie i stworzyli własną grę mobilną o smogu

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Pięciu licealistów z I LO startuje w V edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii. W ramach niej stworzyli własny projekt technologiczny – grę mobilną Zero Fogs Given, poświęconą problemowi smogu.

Na czym polega gra? Gracz musi powstrzymać fale przeciwników przed dotarciem ich do końca wyznaczonej trasy. Przeciwnikami są obiekty doprowadzające do powstania smogu, np. samochody. W pobliżu wyznaczonej trasy należy umieścić tzw. wieże. W tym przypadku są to np. drzewa, które atakują smog. Tak w skrócie można opisać Zero Fogs Given.

Tę grę mobilną, którą można pobrać w sklepie Google Play, stworzyli toruńscy licealiści z I LO. Młodzi torunianie wystartowali w V edycji olimpiady “Zwolnieni z Teorii” organizowanej przez start up Social Wolves. Mieli do wyboru reklamę społeczną, wydarzenie lub projekt technologiczny. Postawili na ostatnią i stworzyli grę mobilną.

– Aplikacja łączy w sobie elementy rozrywkowe oraz edukacyjne – mówią o swoim projekcie. – Przede wszystkim jest to gra mobilna z gatunku “tower defense”. Jej celem jest powstrzymywanie kolejnych fal przeciwników przed dotarciem do końca wyznaczonej trasy poprzez umieszczanie tzw. wież – w naszym przypadku wieże reprezentowane są przez elementy natury, a oponenci – przez elementy doprowadzające do powstania smogu. Gra zawiera w sobie minikampanię informacyjną o smogu – o zagrożeniach płynących z jego obecności, ciekawostkach związanych z tym tematem. Zwarliśmy w niej porady, jak w prosty sposób można samodzielnie doprowadzić do redukcji smogu.

Za tym projektem stoją toruńscy 17-latkowie: Filip Skrzeczkowski, Maciej Józefkowicz (zajęli się programowaniem), Jakub Cudziło, Jan Cudziło (odpowiedzialni za grafikę), Krzysztof Romański (rozgrywka i balans) oraz Maciej Bystroń-Kwiatkowski (promocja i PR). Są uczniami klasy 2B (poza Janem Cudziło – klasa 1B) o profilu matematyczno-informatycznym I LO.

– Zdecydowaliśmy się na start w tej olimpiadzie, ponieważ zainteresowała nas ona swoim niestandardowym formatem, gdzie zamiast testów, mamy okazję faktycznie wpłynąć na nasze otoczenie – mówią licealiści. – Jednocześnie uznaliśmy, że najlepszą formą przekazywania informacji na temat smogu nie będą ani kampanie, ani wykłady, lecz połączenie rozrywki ze zdobywaniem wiedzy.

Praca nad aplikacją trwała trzy miesiące. Jej premiera miała miejsce 17 marca. Młodzi torunianie wciąż rozwijają i aktualizują aplikację. Wszystko stworzyli od podstaw – zarówno kod gry, jak i grafikę.

Uczestnicy olimpiady realizują w zespołach projekty społeczne dotyczącego wybranego problemu społecznego. Za swoje projekty uzyskują międzynarodowe certyfikaty biznesowe, cenione przez pracodawców na całym świecie. Autorzy ukończonych projektów w kwietniu podczas wielkiego finału będą walczyć o tytuł “Złotego Wilka”.

Grę Zero Fogs Given można pobrać w sklepie Google Play – TUTAJ.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *