Mniej na Budżet Obywatelski i zmiany w SPP. O czym będą decydować radni na sesji?

Box2 Wiadomości
Fot. materiał wideo TV Toruń

Prezydent Michał Zaleski na dzisiejszej konferencji prasowej, obok standardowych informacji epidemicznych, przedstawił wybrane projekty uchwał na najbliższą sesję Rady Miasta Torunia. Toruńscy radni pochylą się nad dziesięcioma prezydenckimi projektami. Będą one dotyczyć m.in. wprowadzenia zmian w Budżecie Obywatelskim na rok 2022, przyznawaniu stypendiów dla najlepszych uczniów i płatnościach w Strefach Płatnego Parkowania.

Dzisiejszą konferencję prasową prezydent Michał Zaleski rozpoczął od podania statystyk covidowych. Dzisiaj do rejestru wpisano 196 zakażeń, odnotowano także 10 zgonów. Prezydent podał, że do tej pory w Toruniu wykonano 34,5 tys. szczepień, z czego 10 tys. drugą dawką. W zeszłym tygodniu udało się dokonać 3,5 tys. wyszczepień dziennie, w tym tygodniu ta liczba ma przekroczyć 4 tys. Miasto przygotowuje się w chwili obecnej do uruchomienia czterech punktów szczepień masowych. Zostaną one uruchomione w Centrum Targowym Park, na Kortach Tenisowych Skarpa oraz w dwóch punktach drive-thru przy Szosie Chełmińskiej oraz przy Poznańskiej. Masowe punkty szczepień mają łącznie wykonywać 1400 wyszczepień dziennie, co daje min. 7 tys. wyszczepień tygodniowo. Punkty rozpoczną swoje funkcjonowanie najpóźniej 19 kwietnia. Prezydent zapowiedział, że nie będą to wszystkie punkty szczepień masowych w mieście – trwają poszukiwania kolejnych lokalizacji. W drugiej połowie przyszłego tygodnia rozpocznie się także dystrybucja maseczek dla mieszkańców. Przygotowane do rozdania zostaną 4 maseczki na 1 mieszkańca. Maseczki dystrybuowane będą przede wszystkim przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Prezydent przedstawił także wybrane projekty uchwał, które zostaną przedłożone na sesji Rady Miasta Torunia, zaplanowanej na 15 kwietnia. Jednym z nich będzie uchwała o przyznaniu dotacji na ratowanie zabytków. O takie dofinansowanie walczy 31 projektów (3 podmioty sakralne, 24 prywatne, 2 o charakterze publicznym i 2, które mają charakter dzierżawy/najmu), które przeszły weryfikację formalno-prawną. Na ten cel miasto zagospodarowało w tym roku 940 tys. zł. Kolejny projekt uchwały prezydenckiej, dotyczy Budżetu Obywatelskiego, który już od 2014 r. prowadzony jest w Toruniu.

Jesteśmy na etapie przygotowań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Istotne jest przeniesienie zapisu ustawowego o kwocie tego budżetu, która ma wynosić 0,5 proc. zeszłorocznych wydatków gminy. Ostatecznie kwota ta wyniesie 7,2 mln zł, czyli o 360 tys. mniej niż w roku 2021. Takie są możliwości i potencjał budżetu – tłumaczył prezydent Michał Zaleski.

Wprowadzone zostanie także ograniczenie maks. 80 tys. zł na projekty tzw. miękkie. Kolejny projekt uchwały to kwestia środków finansowych o charakterze motywacyjnym, trafiających do toruńskich uczniów. Chodzi nie o pomoc socjalną, ale właśnie o wsparcie motywacyjne. Zmiany mają dotyczyć m.in. wprowadzenia poziomów punktacji czy osoby wnioskodawcy – wniosek o stypendium będą mogli składać albo pełnoletni uczniowie albo ich rodzice, a nie tak jak do tej pory dyrektorzy szkół. Ostatecznie zmiany mają doprowadzić do tego, aby decyzja o przyznaniu stypendium stała się decyzją administracyjną. Będzie zatem obejmować możliwość odwołania.

Ostatni z omawianych projektów do projekt, dotyczący Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Chodzi o uzupełnienie ustawy lutowej. Pierwszym uzupełnieniem ma być wyszczególnienie dni wolnych od pracy – prezydent proponuje, aby w te dni, bez względu na to, w który dzień tygodnia wypadają, zrezygnować z pobierania opłaty. Druga zmiana to kwestia, dotycząca sposobu zapłaty za postój.

Chcemy wprowadzić konieczność potwierdzenia numeru dowodu rejestracyjnego. W tym momencie wpisanie numeru rejestracyjnego jest dobrowolne. Chcemy, aby było obowiązkowe – tłumaczy prezydent Michał Zaleski. – Na ten moment ok. 20 proc. parkujących nie wpisuje tego numeru.

Tagged

1 thought on “Mniej na Budżet Obywatelski i zmiany w SPP. O czym będą decydować radni na sesji?

 1. W dalszym ciągu,
  Prezydent nie informuje torunian, ile osób zmarło w Toruniu na chorobę Covid-19,
  od początku pandemii.
  Ale dlaczego tak robi?
  W dalszym ciągu,
  Prezydent nie informuje torunian,
  o strukturze, dynamice, ogniskach i drogach transmisji wirusa
  SARS-CoV-2, w Toruniu.
  Ale dlaczego tak robi?
  Prezydencie!
  Poinformuj o tym dziennikarzy,
  a oni poinformują mieszkańców Torunia.
  P.S.
  Z góry dziękuję.
  Poinformujesz o tym dziennikarzy
  Prezydencie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *