Modernizacja infrastruktury z ograniczoną ingerencją w środowisko naturalne. Takie możliwości dają przewierty horyzontalne

Box2 Materiały partnera Wiadomości

Rozmaite rury oraz kable są dla obszarów miejskich i uprzemysłowionych tym, czym dla ciała człowieka układ krwionośny. Rozbudowaną siecią do transportowania cennych substancji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Postęp daje nowe możliwości, jednak nie powinien odbywać się za wszelką cenę. Dlatego dziś zaprezentujemy niezwykle pożyteczną technologię, która pozwala uniknąć poświęcania wartości ekologicznych w imię komfortu albo zwiększenia produkcji. Zapraszamy do poznania sterowanych, kierunkowych przewiertów horyzontalnych.

Jak położyć rurociąg pod dnem, nie naruszając koryta rzeki? Wystarczy zaangażować do pracy „krety”

Przeszkody terenowe, takie właśnie jak masy płynącej bądź stałej wody, w przypadku wielu inwestycji stwarzają szereg wyzwań, którym trzeba podołać. Niebywale istotne jest, aby założone cele zrealizować z jak najmniejszą, a najlepiej zerową szkodliwością dla naturalnego przepływu rzeki czy kształtu jeziora. Parametry najnowocześniejszych maszyn pozwalają ustalić trajektorię odwiertu z niezwykłą dokładnością. Przy dobrym rozpoznaniu profilu i budowy okolicznych terenów, jakakolwiek katastrofalna w skutkach pomyłka jest praktycznie całkowicie wykluczona. Wykonywanie prac poprzez przewierty horyzontalne wiąże się z minimalnymi, a w pewnych przypadkach nawet zerowymi szkodami dla środowiska naturalnego. Jak zapewniają przedstawiciele firmy TelbesT, wykonującej podobne przekopy techniką HDD na terenie całej Polski, parametry nowoczesnych maszyn są naprawdę imponujące. Pojedynczy przewiert może mieć nawet 140 metrów długości. Tymczasem średnia szerokość koryta Wisły na obszarach nizinnych wynosi ok. 25 metrów. Te liczby mówią same za siebie.

Technologia Horizontal Directional Drilling ma wiele zalet, które docenią i ekolodzy, i inwestorzy

Można zatem śmiało stwierdzić, iż stosowane do kierunkowych przewiertów horyzontalnych krety powinny w niedalekiej przyszłości całkowicie wyprzeć łopaty koparek z podziemnych prac na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo. Wzajemne pogodzenie ludzkich potrzeb czy rozwoju gospodarki z koniecznością ochrony środowiska jest jak widać wykonalne… i wcale nie takie kosztowne, jak mogłoby się wydawać. Warto przy tym porównać zakres niezbędnych czynności oraz czas realizacji: kiedy wykonuje się klasyczne wykopy, należy wykonać znacznie więcej skomplikowanych prac niż w przypadku sterowanego przewiertu horyzontalnego. To oznacza, że w przypadku zastosowania tradycyjnych metod zakończenie inwestycji i uruchomienie nowej infrastruktury nastąpi odczuwalnie później. Kiedy każdy dzień nabiera ogromnego znaczenia, nie warto szukać oszczędności. Tym bardziej, że w dłuższej perspektywie niższe wydatki mogą okazać się ułudą i finalnie kosztować więcej, niż pokazywały pobieżne obliczenia i porównania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *