“Moje starania nie poszły na marne. Mamy weterynarię!” [FELIETON]

Box2 Opinie
Iwona Michałek, poseł na Sejm RP, fot. Adam Fisz

Moje starania nie poszły na marne! Mamy to! Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej, jednostka utworzona przez trzy główne uczelnie województwa kujawsko-pomorskiego: UMK w Toruniu, UTP oraz UKW w Bydgoszczy, będzie prowadziło jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria!

Czy to tylko szansa dla młodych, którzy kochają zwierzęta i chcą połączyć przyjemne z pożytecznym, a zatem pasję z pracą? Nie do końca. Wymarzone studia przecież mogą podjąć wszędzie – Olsztyn, Poznań… Ale co, jeśli stając się magistrami weterynarii, pozostaną już tam, gdzie chłonęli wiedzę? To nie utopia, ale realny scenariusz i tak się niestety zwykle dzieje. W wyniku tego po mądrych specjalistach z dziedziny weterynarii pozostawała w naszym regionie wciąż tylko luka i pustka, a na to Kujawsko-Pomorskie nie mogło sobie pozwolić.

REKLAMA

Trzeba było w końcu zatrzymać odpływ ludzi, o których mowa i dać szansę rozkwitnąć zarówno im w swojej pasji, jak i naszym rodzimym terenom poprzez rozwój gospodarczy. To przecież właśnie nasze województwo według Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy zajmuje II miejsce pod względem ilości pogłowia trzody chlewnej, a IV w przypadku bydła. Ktoś te zwierzęta musi leczyć, ktoś musi wspierać ich hodowlę, a potem również produkcję mięsa, swą wiedzą i doświadczeniem.

W obliczu tego całego scalenia jednostek uczelnianych dwóch miast: Torunia i Bydgoszczy dla potrzeb nowego kierunku jeszcze jeden aspekt ogromnie cieszy. Nasuwa się pytanie – jaki? Być może w końcu dwa miasta, które, jak wszystkim wiadomo, nie od dziś konkurują ze sobą na różnych płaszczyznach, zaczną współpracować, a ich mieszkańcy staną się zgodną wspólnotą. W końcu zgoda buduje.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *