Morawiecki: wprowadzamy dzisiaj stan epidemii

Box2 Wiadomości
fot. pixabay.com

Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – oświadczył premier.

Jak dodał daje on nowe prerogatywy, ale też “nakłada na nas nowe obowiązki”.

autor: Rafał Białkowski

rbk/ godl/


Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii – oświadczył w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

“W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce” – oświadczył minister Szumowski na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

Minister poinformował, że oznacza to, że “stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale również innych osób, rolę w zwalczaniu epidemii”. “Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię” – wyjaśnił Szumowski.

“Również w tym rozporządzeniu wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy w galeriach handlowych i w przedsiębiorstwach” – mówił minister zdrowia, przypominając, że np. w galeriach handlowych mają być otwarte sklepy spożywcze i apteki.

Minister zdrowia podkreślił też, że decyzja o ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce jest trudna, ale ma ona służyć ratowaniu ludzkiego życia.

“To jest oczywiście decyzja trudna – ogłoszenie stanu epidemii w kraju, ale myślę, że obecna sytuacja, gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, popatrzymy na liczbę osób, które umierają codziennie, to myślę, że te trudne decyzje, te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są tak naprawdę decyzjami ratującymi czyjeś życie” – powiedział Szumowski.

Minister zaznaczył, że osobom objętym kwarantanną trudno jest w niej funkcjonować, ale jest ona konieczna. “Wiemy, że to jest dla wszystkich państwa bardzo trudny czas i ciężki czas, ale z drugiej strony dzięki tej dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulice możemy uratować komuś życie. Możemy spowodować, że będzie respirator dla osoby starszej, że będzie miejsce w szpitalu dla chorego i że zdążą wszystkie służby, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, diagności leczyć pacjentów i nie być sami zarażeni” – tłumaczył Szumowski.

Dodał, że obecnie wracających z kwarantanny czeka prostsza procedura.

“Uregulowaliśmy sprawy zwolnień; wszyscy teraz wracający z kwarantanny będą w sposób bardziej uproszczony i łatwy uzyskiwali wszystkie te środki, które do tej pory miały osoby kierowane na kwarantannę przez służby sanitarne” – mówił. Dodał też, że dzięki systemowi eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) będzie wiadomo, który pacjent powinien być w kwarantannie, jeżeli zgłosi się do lekarza.

Przypomniał też, że 99,5 proc. osób objętych kwarantanną jej przestrzega. “To pokazuje, że Polacy są naprawdę narodem, który potrafi reagować w sytuacjach bardzo poważnego kryzysu” – dodał Szumowski.

Minister przypomniał też, że obecnie w Polsce liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do ponad 400 (po godz. 16 było to 411 osób). (PAP)

nno/ mzd/ godl/


Lekcja w szkołach zostaną wstrzymane do świąt wielkanocnych. Zwiększono także kary za złamanie kwarantanny z 5 do 30 tysięcy złotych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zakłada, że w ciągu kilku dni możemy mieć nawet 10 tysięcy chorych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że póki co termin wyborów prezydencki się nie zmienia. (ŁP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *