Motoambulans trafił do toruńskich ratowników [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości

Na ulicach Torunia już niedługo pojawi się pierwszy motoambulans. Został dostarczony do Torunia 3 marca, ale konieczna była jego adaptacja na pojazd uprzywilejowany. Motocykl przemalowano i wyposażono m.in. w lokalizator, defibrylator czy respirator. Zakup pochłonął 230 tys. zł z miejskiego budżetu.

Uroczyste przekazane motoambulansu odbyło się w środę 21 kwietnia. Projekt pn.: „MotoAmbulans na ulicach Torunia” został zgłoszony przez Michała Jarskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego w puli projektów ogólnomiejskich. Pojazd będzie aktywnie uczestniczył w akcjach ratunkowych. Ratownicy podkreślają, że motoambulans doskonale sprawdza się w miejscach, do których nie może dotrzeć samochód, a także w zakorkowanej przestrzeni miejskiej.

– Ten projekt udowadnia, że pomysły mieszkańców nie mają granic. Budżet Obywatelski Torunia to jest to. Cieszę się, że zakup doszedł do skutku – komentuje prezydent Michał Zaleski. – Motoambulans będzie wykorzystywany w sytuacjach, kiedy oczekiwana pomoc musi być natychmiastowa. Wąskie przejazdy, korki na ulicach to sytuacje, kiedy motoambulans jest niezbędny.

– Od dawna marzyliśmy o takim zakupie – dodaje Sylwia Sobczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w skład którego wchodzi Stacja Ratownictwa Medycznego.

Urząd Miasta Torunia na początku grudnia ubiegłego roku złożył zamówienie na dostarczenie sprzętu. Motoambulans, który został przekazany toruńskim ratownikom, to fabrycznie nowy motocykl BMW, wyposażony w trzy kufry na sprzęt medyczny, a także gmole przednie i nawigację. Pojazd został zaadaptowany na potrzeby ratowników – przemalowano go na kolor żółty, a także została do niego zainstalowana sygnalizacja świetlno-dźwiękowa, dedykowana pojazdom uprzywilejowanym. To jednak nie wszystko. Pojazd wyposażono także w lokalizator, wykrywający upadek ratownika i przewrócenie motocykla wraz z przyciskiem SOS. Dodatkowo, motocykl posiada radiotelefon doręczny, widerejestrator jazdy, respirator transportowy, defibrylator i butle z tlenem. Dla ratowników, którzy będą korzystać z motokaretki, zakupiono także specjalną odzież motocyklową. Przejdą oni także kurs doszkalający jazdę na motocyklu. Na ten moment motoambulans będzie wykorzystywany przez 8 ratowników.

Tagged

1 thought on “Motoambulans trafił do toruńskich ratowników [ZDJĘCIA]

  1. Wielki szacun dla Pana ratownika na motocyklu, który poświęcił bardzo dużo czasu na badanie i udzielenie pomocy bezdomnemu człowiekowi leżącemu na ławce na Sczanieckiego 20.06.21. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *