Mural na 225-metrowym kominie PGE Toruń został ukończony

Box2 Wiadomości
Mural mieści się na około 120 metrze nieczynnego komina PGE Toruń./fot. K. Wielkanowski

Rewitalizacja nieczynnego komina PGE Toruń dobiegła końca. Spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE pochwaliła się dziś efektami prac: kilkunastometrowym muralem z wizerunkiem sokoła wędrownego. Dokładnie takiego, jakiego gniazdo znajduje się na kominie, będącym najwyższym kominem w naszym regionie.

– Na kominie umieściliśmy mural sokoła wędrownego, będącego dziś symbolem udanej transformacji energetycznej, której dokonaliśmy w Toruniu i polskiego ładu klimatycznego, który czeka nas w energetyce i wpisuje się w strategię PGE. Doskonale rozumiemy czym jest transformacja energetyczna i wiemy, że to największe wyzwanie naszych czasów. Dzisiaj nie stoimy obok, tylko jesteśmy częścią tej transformacji. Za to, co zrobimy dziś, rachunek wystawią nam nasze dzieci – mówił podczas dzisiejszej prezentacji muralu Robert Kowalski, prezes PGE Toruń S.A.

Komin został wyłączony z eksploatacji w 2017 r., kiedy zastąpiono starą ciepłownię węglową nową elektrociepłownią gazową.

– Dzięki temu w Toruniu oddycha się czystym powietrzem. Emisję gazów obniżyliśmy o około 90 proc. To duży sukces – dodawał prezes PGE Toruń.

Na nieczynnym 225-metrowym kominie znajduje się gniazdo sokołów wędrownych. Na wysokości około 120 m powstała specjalna kilkunastometrowa grafika z wizerunkiem sokoła. Przy jej wykonywaniu wykorzystano m.in. techniki alpinistyczne. O tym, w jaki sposób gniazdo znalazło się na kominie opowiedział z kolei Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt “Sokół”, który na co dzień opiekuje się gniazdującymi na kominie sokołami.

– Sokół to gatunek kosmopolityczny, występujący kiedyś na całym świecie. Niestety w wyniku działalności człowieka w większości swojego światowego areału prawie wyginął – opowiadał Sławomir Sielicki. – W Polsce reintrodukcję zaczęliśmy w latach 90. Pierwsze udane lęgi sokoła wędrownego po kilkudziesięciu latach odbyły się we Włocławku i właśnie w Toruniu, na kominie nieistniejącej już Elany. W 2010 r. zapadła decyzja o wyburzeniu komina i gniazdo nie miało gdzie wisieć. Wtedy zgłosiliśmy się tutaj z prośbą, czy możemy przemieścić się i zbudować nowe gniazdo na kominie PGE. Od 2018 r. w gnieździe są młode.

Transmisję na żywo z gniazda sokołów wędrownych na kominie PGE śledzić można tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *