Muzeum Etnograficzne w Toruniu: Wraca jedno ze sztandarowych wydarzeń

Box2 Kultura Wiadomości
Fot. nadesłane

Po dwóch latach przerwy toruńskie Muzeum Etnograficzne wraca do organizacji wydarzenia, które do tej pory cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów. Chodzi o wielkanocny kiermasz, na którym pojawi się ponad setka twórców ludowych. Poprzedzony on zostanie świątecznymi warsztatami.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza już w najbliższą sobotę 2 kwietnia na rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm wielkanocnych z krepy. Zajęcia poprowadzą ludowi twórcy z Kurpiów. Zaprezentują oni tradycyjną technikę batikową, pokażą także jak pisać na jajkach pszczelim woskiem. Bilet ulgowy na wydarzenie można nabyć w cenie 15 zł, normalny w cenie 20 zł, a koszt biletu rodzinnego to 45 zł.

REKLAMA

Natomiast w niedzielę 3 kwietnia w godz. 10:00-15:00 odbędzie się kiermasz wielkanocny – jedno ze sztandarowych wydarzeń toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Pojawi się na nim ponad setka twórców ludowych z całej Polski.

– Artyści zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych stoiskach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich – zachęca Bartłomiej Oleszek, specjalista ds. promocji w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. – Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na świecone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.

Pracownicy muzeum w trakcie trwania imprezy w godz. 11:00, 12:00 i 13:00 oprowadzać będą także po świątecznych aranżacjach w Parku Etnograficznym. Bilety na wydarzenie dostępne są w cenach 5 zł normalny, 3 zł ulgowy oraz 10 zł rodzinny. Więcej informacji pod nr tel.: 56 622 89 43.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.