Muzeum o. Rydzyka za drogie. Wykonawca chce za nie aż…

Polecamy Wiadomości
Oferenci mają czas na składanie ofert do 26 listopada. fot. materiały przetargowe Fundacji Lux Veritatis/www.muzeumpamiecitozsamosc.pl, projekt opracowała pracownia Antemio z Krakowa

W przetargu na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, które ma powstać przy ul. Starotoruńskiej, wpłynęła jedna oferta. Znacznie przekraczająca pulę planowaną na to zadanie. Co dalej?

Firmy zainteresowane budową gmachu mogły się zgłaszać do 26 listopada. W tym terminie wpłynęła jedna oferta. Rafako z Raciborza zaproponowało, że wykona zadanie – zaprojektuje i wybuduje siedzibę placówki – za 144 mln zł.

To dużo więcej od kwoty, którą chciała wydać Fundacja Lux Veritatis – ta chciała się zmieścić w 86,9 mln zł. W tej sytuacji są dwa rozwiązania: podniesienie puli na zadanie (przy takiej różnicy w cenie jest to opcja raczej mało prawdopodobna) lub unieważnienie przetargu i rozpisanie kolejnego.

Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II będzie placówką współtworzoną przez fundację o. Tadeusza Rydzyka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata.

Ministerstwo na działalność toruńskiego muzeum w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Jego dyrektora ma powoływać minister kultury i dziedzictwa narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Lux Veritatis.

Prace będą podzielone na osiem etapów. Całość ma zająć 100 tygodni. Więcej o muzeum pisaliśmy tutaj:

Tak ma wyglądać muzeum o. Rydzyka w Toruniu. Ruszył przetarg [WIZUALIZACJE]

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys