Muzeum Twierdzy Toruń z opóźnieniem czy bez? Wszystko być może…

Box2 Polecamy
Fot. WePixel.pl

W sieci krąży pogłoska, że na budowie Muzeum Twierdzy Toruń jest opóźnienie. Tym razem otwarcie ma nastąpić w czerwcu 2020 roku. Poprzednio słyszeliśmy o 18 stycznia 2020 – na setną rocznicę wkroczenia wojsk Hallera do Torunia i powrotu miasta do macierzy.

Jak jest naprawdę? Prace przerywane są niespodziewanymi znaleziskami. Były więc szkielety i tajemnicza klatka schodowa. Gdy budowa się rozpoczęła radny opozycji Maciej Cichowicz ubolewał nad wycinką, która poprzedziła prace budowlane. Co teraz dzieje się na placu budowy? Zapytaliśmy o to urząd miasta.

-Wykonawca rozpoczął w ubiegłym roku od prac izolacyjnych i instalacyjnych, a także od zdjęcia zieleni pokrywającej fort – pisze Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta. – Obecnie trwają zarówno prace wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Wykonawca zajmuje się oczyszczeniem i odnowieniem elewacji oraz pracami ziemnymi na forcie – przekopaniem ziemi i przygotowaniem terenu pod nowe nasadzenia i zagospodarowanie użytkowe. Wiosną rozpoczną się prace porządkowe i modernizacyjne przed budynkiem, gdzie powstanie parking i miejsce na zewnętrzne eksponaty. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w grudniu 2019r., po czym nastąpi urządzanie i aranżacja ekspozycji. Otwarcie planowane jest na początku 2020 r. Dokumentacja wystawy została już przygotowana, obecnie trwa procedura jej odbioru.

Pomijając, że nie jest to fort, lecz podwalnia koszarowa Bastionu IV (lub Koszary Bramy Chełmińskiej względnie Koszary Jasińskiego), wszystko by się zgadzało gdyby nie to, że na stronie Muzeum Okręgowego nadal widnieje informacja o otwarciu w czerwcu 2020. Jeśli aktualny jest czerwiec – być może będzie to połączone z obchodami święta miasta?

Miejmy nadzieję, że na nasyp wróci typowa roślinność forteczna, czyli przede wszystkim kłujące krzewy. Zastanawia również przyszłe zagospodarowanie terenu przed muzeum. Na jego dziedzińcu znajduje się niezbyt oblegany płatny parking. Czy zostanie na swoim miejscu? Jeśli tak, to przed muzeum będzie bardzo ciasno.

Źródło: “Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń” wyd. TONZ o/Toruń.
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *