MZK kupi autobusy elektryczne. Kiedy zobaczymy je na ulicach Torunia?

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Magistrat rozpisał konsultacje społeczne dotyczące kosztów i korzyści wynikających z korzystania z autobusów zeroemisyjnych. Kiedy takie pojazdy pojawią się w naszym mieście?

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie na początku 2018 r. Nakłada m.in. na samorządy obowiązek posiadania w swojej flocie pojazdów zeroemisyjnych. Dotyczy to także autobusów komunikacji miejskiej w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.

Zatem zgodnie z tymi przepisami do końca 2020 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu powinien mieć w swoim taborze 5 proc. autobusów zeroemisyjnych. Ale na tym nie koniec. Do końca 2022 r. takich pojazdów we flocie ma być minimum 10 proc., a do końca 2027 r. – minimum 30 proc.

MZK musi więc kupić co najmniej osiem autobusów elektrycznych (przetarg na sześć sztuk ma być ogłoszony w 2019 r. z dostawą w 2020 r. – będą one finansowane z pieniędzy unijnych, na kolejnych 10 miasto chce pozyskać kolejne fundusze z zewnątrz). Tymczasem magistrat – podobnie jak inne miasta powyżej 50 tys. mieszkańców – rozpisał konsultacje społeczne dotyczące projektu “Analizy kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem przy świadczeniu usług komunikacji miejskiej autobusów zeroemisyjnych”. Posiadanie takiego dokumentu na samorządy nakładają przepisy.

“Branża transportowa stoi teraz przed jednym z największych wyzwań w historii: jak dostosować tabor do nowych wymagań i jakie rodzaje napędów rozwijać w pojazdach sektora komunalnego” – czytamy na stronie miejskiej. “Dokument zawiera analizę społeczno-ekonomiczną, finansowo-ekonomiczną oraz oszacowanie efektów środowiskowych związanych z emisją szkodliwych substancji dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi”.

Z treścią projektu dokumentu można zapoznać się w urzędzie miasta przy ul. Legionów 220, pok. 19, w godz. 7.30-15.30 lub na stronie internetowej konsultacje.torun.pl. Uwagi można składać do 20 grudnia, pisząc na: konsultacje@um.torun.pl lub tradycyjną pocztą: wydział gospodarki komunalnej ul. Legionów 220, 87-100 Toruń.

W ramach konsultacji społecznych 12 grudnia w godz. 16-18 w siedzibie wydziału odbędzie się dyżur konsultacyjny.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys