MZK walczy o dotację na elektryczne autobusy. Ile chce ich kupić?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Ok. 21 mln zł – tyle pieniędzy unijnych chce pozyskać Miejski Zakład Komunikacji na zakup elektrycznych autobusów. Miejska spółka złożyła już wniosek w konkursie o europejskiej dofinansowanie.

O tym, że MZK kupi sześć autobusów elektrycznych, wiadomo już od wielu miesięcy. Unijna dotacja jest na nie zagwarantowana. Przetarg ma być ogłoszony w tym roku, a nowe pojazdy dotrą do Torunia w 2020 r.

Ale na tym nie koniec. Miejska spółka walczy o unijne dofinansowanie na zakup kolejnych 10 elektrycznych autobusów. MZK wystartował w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Chodzi o pieniądze z puli na rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach.

– Dofinansowanie mogą uzyskać projekty dotyczące elektryfikacji wybranych linii komunikacji miejskiej – czytamy na stronie konkursu. – Przez elektryfikację rozumie się zastąpienie (pełną lub częściową wymianę) taboru o napędzie innym niż elektryczny autobusami elektrycznymi lub trolejbusami, wyposażonymi w niezależne elektrochemiczne źródło zasilania.

Według szacunków cały projekt pochłonie 30,75 mln zł, z czego kwota dofinansowania może wynieść ok. 21 mln zł. Jeśli MZK zdobędzie dotację, przetarg na pojazdy zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, a termin ich dostawy przypadnie na 2020 r.

Pula w konkursie CUPT wynosi 300 mln zł. Beneficjenci mogą uzyskać dotację na poziomie 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *