Na lewobrzeżu powstaje pierwszy publiczny żłobek

Box2 Wiadomości
Fot. Lech Kamiński / UM Toruń

W lewobrzeżnej części miasta powstaje pierwszy publiczny żłobek. Obiekt oddany zostanie do użytku w 2020 r. i będzie czwartą taką placówką w Toruniu. Wartość projektu wynosi ponad 10,2 mln zł, z tego dofinansowanie opiewa na kwotę prawie 8.7 mln zł.

Inwestycja wznoszona jest przy ul. Andersa 21. Dwukondygnacyjny żłobek, z podpiwniczeniem, będzie miał ponad 1,5 tys. mkw. Miejsce w siedmiu oddziałach znajdzie 145 dzieci.

– Budowa żłobka miejskiego w lewobrzeżnej części miasta była bardzo oczekiwana przez rodziców. W tej części miasta przybywa domów i budynków wielorodzinnych, a co za tym idzie, jest zapotrzebowanie na takie placówki. W pobliżu budowanego obecnie żłobka mamy zarezerwowany również teren pod kolejną szkołę podstawową. W żłobku profesjonalną opiekę znajdzie 145 najmłodszych torunian. Zaprosimy ich do nowej placówki w przyszłym roku, a prace budowlane idą zgodnie z planem – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jak wyglądać będzie wnętrze budynku? Zgodnie z planem, na parterze działać będą 3 oddziały, świetlica, strefa socjalna pracowników, pokój rodzica, wózkownia, kotłownia, toaleta i strefa kuchni. Na piętrze znajdą się 4 oddziału żłobkowe oraz pokoje: dyrektora, logopedy, kadr i księgowości wraz z magazynem akt. Tam także powstanie warsztat, pralnia i magazyn środków czystości.

– Zaawansowanie prac to około 55%. W okresie jesiennym planowane jest również wykonanie zagospodarowania terenu: dwóch placów zabaw o nawierzchni syntetycznej i piaskowej, nasadzenia zieleni, budowa parkingu i wjazdu od ul. Trzcinowej. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zaznacza dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Sławomir Wiśniewski.

Jak zapewnia kierownik budowy Bartłomiej Kłaczyński, wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe.

-Wykonywane są prace instalacyjne pod posadzki i tynki, a na zewnątrz trwa wykonanie elewacji i roboty pokrywcze dachu. We wrześniu planujemy rozpocząć prace wykończeniowe związane z układaniem wykładzin, gładzi i malowaniem. Prace idą zgodnie z harmonogramem, a nawet nieco go wyprzedzamy – zapewnia Bartłomiej Kłaczyński. 

Zgodnie z umową prace budowlane mają zakończyć się do końca pierwszego kwartału 2020 roku, ale wykonawca deklaruje ich zakończenie wcześniej.

Projekt jest współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 – EFRR w ramach działania 6.1. Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną.

1 thought on “Na lewobrzeżu powstaje pierwszy publiczny żłobek

  1. To dobrze, że powstaje ten żłobek. No i szkoła podstawowa w okolicy żłobka też ma być wg informacji o zarezerwowaniu terenów przy żłóbku na szkołę. Gdyby jeszcze miasto rozwiązało problem z Tirami aby nie jechały tym odcinkiem ulicy Andersa na Stawkach … to by było dobrze. Może Gdyby udało się załatwić przejazd Tirów bez opłat obwodnicą autostradową , to by wyeliminowało Tiry z Andersa , Na Andersa można postawić zakaz wjazdu dla Tirów i puścić je na S10 do Lubicza i dalej niech jadą gdzie chcą … byle omijały Andersa i Poznańską …, a w przyszłości mogły by zjechać w Czerniewicach jak będzie węzeł Czerniewice. Te Tiry to jeden wielki hałas, problem i zagrożenie,. Szkoda, że miasto wpadło na pomysł aby przez środek osiedla puszczać setki Tirów dziennie , ale to mam nadzieję, że przejściowe … Inowrocław fajnie rozwiązał tą kwestie, mają taką obwodnicę, że jak jedzie się na Poznań to wcale się nie wjedzie do miasta ani nawet na żadne osiedle miejskie, a teraz budują w tym samym tonie obwodnicę także na Bydgoszcz/Szczecin, tak aby nie było wjazdu Tirów do miasta i aby nie było Tirów na osiedlach Inowrocławia. Mądrzy ludzie , pomyśleli i mają super rozwiązanie , warto brać przykłady z dobrych i prawidłowych rozwiązań … a nie puszczać Tiry do miasta i niszczyć ludzi hałasem od nich …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *