Na ostatniej sesji radni zajmą się podatkami. Prezydent proponuje ich podwyżkę

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Na ostatniej w tej kadencji sesji toruńscy radni zajmą się wysokością stawek podatku od nieruchomości i od środków transportu. Prezydencki projekt uchwały zakłada podniesienie tych opłat.

Projekty uchwał, które będą rozpatrywane w czwartek, zakładają podwyższenie stawek podatkowych w przypadku podatku od nieruchomości i od środków transportowych o wskaźnik inflacji. Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2018 r. w stosunku do takiego samego okresu w 2017 r. wyniósł 1,6 proc.

– W naszym mieście mamy taką politykę, że tylko tym wskaźnikiem zmieniamy stawki podatkowe – wyjaśnia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Zaproponowane stawki – w przypadku podatku od nieruchomości – będą na poziomie 91,24 proc. stawek maksymalnych.

“Na niższym poziomie nadal pozostaną stawki za grunty zajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej 88,17 proc., grunty pozostałe 73,47 proc., budynki mieszkalne 81,01 proc., garaże 80 proc. i budynki gospodarcze 51,84 proc.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Podwyższenie stawek ma się przełożyć w 2019 r. na pozyskanie 123 mln zł z podatku od nieruchomości. W przypadku podatku od nieruchomości dochody mogą wynieść 5,9 mln zł.

Wzrost stawek podatkowych podatku od nieruchomości wynosi 2 grosze za metr kwadratowy. Przykładowo: rocznie dla mieszkania o powierzchni 50 m kw. wzrost opłaty wyniesie 2 złote, dla średniej wielkości przedsiębiorstwa zaś ok. 80 zł więcej niż w roku 2017 r.

Oto stawki podatku od nieruchomości na 2019 r., jakie zawiera prezydencki projekt uchwały:

  • od gruntów związanych z prowadzenie działalności gospodarczej – 0,82 zł od m kw.,
  • od gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztuczny – 4,67 zł od 1 ha powierzchni,
  • od gruntów pozostałych – 0,36 zł od m kw.,
  • od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,07 zł od m kw.,
  • od budynków i ich części: mieszkalnych – 0,64 zł od m kw.,
  • od budynków i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 22,96 zł od m kw.,
  • od budynków i ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowany materiałem siewnym – 10,96 zł od m kw.,
  • od budynków i ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,75 zł od m kw.,
  • od budynków i ich części: pozostałych – 7,9 zł od m kw. (budynków gospodarczych zajętych przez osoby fizyczne na cele niezarobkowe – 4,1 zł od m kw. i garaży i miejsc postojowych w halach garażowych wielostanowiskowych – 6,32 zł od m kw.),
  • od budowli – 2 proc. ich wartości.
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *