Na Podgórzu najwięcej emocji było przy stolikach. “Jakbym do ściany gadał”

Box2 Wiadomości

Prezydenckie “tour de Toruń” dopiero się rozpoczyna. Nowość w postaci stolików tematycznych pozwala na to, żeby mieszkańcy mogli porozmawiać w spokoju z urzędnikami i omówić ważne sprawy. Efekt? Na właściwym spotkaniu z prezydentem jest już zdecydowanie mniej emocji. Tak też było na Podgórzu.

Najwięcej chętnych ustawiło się do stolika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Miejskiego Zarządu Dróg. Kolejka stała niemal godzinę, a dyskusje były burzliwe. Szkoda, że nikt nie pomyślał o poczekalni. Osoby starsze musiały stać przez kilkadziesiąt minut, by porozmawiać z urzędnikami. Jakie wrażenia?

Jakbym do tej ściany gadał – mówi mieszkaniec ul. Letniej, wskazując na gazetkę ścienną, na której wisiała galeria… zimowych bałwanów. – Mam pisma, w każdym co innego. Problem jest od lat, pisały gazety, nic nie pomogło.

Problem o którym mówił jest faktycznie znany mediom. Chodzi o znikającą “strefę zamieszkania” przy ul. Letniej i Okólnej. Teraz byłaby szczególnie przydatna, gdy w pobliżu otwarto żłobek.

Mieszkańcy dowiadywali się również o kwestię oświetlenia, a raczej jego braku na ulicy Przy Grobli, które może stać się niedługo palącą potrzebą. Przy fragmencie tej ulicy ma powstać przeprawa tymczasowa na czas remontu mostu drogowego. O pomoc prosili urzędników działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Przy Grobli”.

-Tą drogą bardzo często jeżdżą dzieci na rowerach, a panują egipskie ciemności – mówi działkowiczka z ROD “Przy Grobli”. – Nie jestem zadowolona z odpowiedzi jednej z osób. Usłyszałam to, co już wiedziałam. Odesłano nas do składania wniosków do budżetu partycypacyjnego, a właściwie – obywatelskiego. Drugi urzędnik był bardzo zaangażowany w odpowiedź i pomocny. Próbowaliśmy się też dowiedzieć, czy są szanse na autobus MZK do Wielkiej Nieszawki. Pod basenem jest nawet miejsce, żeby autobus mógł zawrócić. Nasze autobusy jeżdżą po kilkadziesiąt kilometrów za Toruń, a tu jest raptem 5 kilometrów za granicę miasta.

Zajrzeliśmy również do sali, gdzie konsultowano budżet Torunia. Małe karteczki w kształcie samochodzików zawierały zapisy pomysłów mieszkańców, co powinno znaleźć się w miejskich planach na 2020 rok. Co ciekawe, w konsultacjach brały również udział dzieci. Wśród pomysłów mieszkańców pyszniła się kartka naklejona na samym moście drogowym z podpisem “Tramwaj na lewobrzeże”. Pomimo “samochodowego” motywu zdecydowaną przewagę miały pomysły dotyczące nasadzeń drzew i krzewów oraz chodniki. Indywidualne problemy parkingowe stanowiły mniejszość, natomiast pojawił się postulat budowy parkingu “Park and Ride” lub chociaż miejsc “Kiss and Ride” w otoczeniu przystanków komunikacji miejskiej na placu Armii Krajowej.

-Obserwuję, że bardzo wielu mieszkańców z Wielkiej Nieszawki i Podgórza podwozi swoje dzieci tylko do przystanku na placu Armii Krajowej i zawraca na rondzie, żeby nie przebijać się przez miasto – mówił jeden ze zwolenników takiego rozwiązania. – Rozmawiałem też z tymi, którzy “w mieście” pracują, najchętniej zostawiliby auto przy moście i dalej przesiedli się na autobus.

W trakcie spotkań “stolikowych” trwały również zajęcia plastyczne dla dzieci. Prace dzieci wywołać mogły nieco mieszane uczucia. Dzieci o zmiany w budżecie prosiły bowiem… prezydenta. Niestety, tak zaadresowane nie trafią we właściwie miejsce. W końcu budżet miasta przegłosowuje Rada Miasta, a nie prezydent. Prezydent tworzy tylko jego projekt, ale ostateczną decyzję podejmują radni.

Podczas spotkania właściwego, aż kilkadziesiąt minut trwały prezentacje dotyczące inwestycji, realizacji budżetu itp. Późniejsza dyskusja była już spokojniejsza. Pojawiły się podziękowania oraz uwagi, ale bez większych emocji.

Spotkanie z prezydentem rozwiało również wątpliwości co do daty otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń. Filmy promocyjne dotyczące inwestycji miejskich zawierały również informację o otwarciu muzeum. Będzie to czerwiec 2020 roku.

Tagged

2 thoughts on “Na Podgórzu najwięcej emocji było przy stolikach. “Jakbym do ściany gadał”

  1. Zaleski chce przenieść węzłem Kluczyki ruch z nowego mostu na stary ( 9448 poj/dobę na łączniku z S10 do Andersa). Na pokręconym węźle Czerniewice do Solankowej z kolejnym (trzecim !) nowym rondem w lesie na peryferiach zaledwie 103 poj/dobę ! A w mediach cisza. Plebs łyka głodne kawałki “bedom dwa wezły”. Zaleski ma zielone światło.

  2. I see you don’t monetize tylkotorun.pl, don’t waste
    your traffic, you can earn extra cash every month
    with new monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website
    (they approve all sites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *