Na Rynku Nowomiejskim pojawią się lipy? Magistrat chce zorientować się w cenach

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Projekt pn. “Nasadzenia lip na Rynku Nowomiejskim w systemie bezinwazyjnym” został zgłoszony do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego i wszystko wskazuje na to, że już niedługo ruszy jego realizacja. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza chętnych do składania wstępnych wycen na realizację tego zadania.

Nasadzenia pięciu lip drobnolistnych o obwodzie pnia 20-25 cm miałaby zostać wykonane systemem bezinwazyjnym na Rynku Nowomiejskim, między ulicami Królowej Jadwigi a Ślusarską. Wykonawca odpowiedzialny byłby nie tylko za same nasadzenia i ich późniejszą pielęgnację przez okres sześciu miesięcy, ale także za przygotowanie terenu, tj. rozebranie kostki kamiennej, wkopanie instalacji, wypełnienie ziemią urodzajną i ewentualne naprawienie nawierzchni, która ulegnie uszkodzeniu. Drzewa mają zostać nasadzone w metalowo-drewnianych skrzyniach z otworami na dnie, umożliwiającymi odprowadzanie nadmiaru wody. Bezinwazyjną instalację do nasadzeń mają uzupełnić dwa zbiorniki na wodę z systemem rozprowadzającym o łącznej pojemności 300 litrów. W rejonie nasadzeń mają się dodatkowo pojawić ławki parkowe.

– Potrzeba zieleni jest tu bardzo widoczna: nawet nieduże enklawy, które się tu znajdują, przyciągają mieszkańców stałych i dzieci, którzy spędzają tu spokojnie czas. Wyniki konsultacji społecznych jednoznacznie wskazują, ze torunianie chcą w tym miejscu jak najwięcej zieleni wysokiej, bujnej, dającej cień – argumentują autorzy projektu.

Instalacja systemu i posadzenie drzew miałaby zostać wykonane do końca maja. To, czy termin ten zostanie zachowany, zależy od efektów właśnie przeprowadzanego rozeznania rynku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.