Na sesji będzie ciekawie! Czy to koniec Domu Muz?

Box1 Wiadomości

Znamy projekty uchwał na nadchodzącą sesję Rady Miasta, która ma się odbyć 12 września. Czym tym razem zaskoczą nasi włodarze?

Zdecydowanie najwięcej emocji wzbudza uchwała, która może w przyszłości oznaczać likwidację Domu Muz. Do naszej redakcji również dotarły wieści, że apetyty inwestorów sięgają pięknego budynku Domu Muz przy Podmurnej, którego niewielkie okna wychodzą wszak na Wisłę… Niedawno bezkonkursowo powierzono pieczę nad tą jednostką jej dotychczasowemu i zasłużonemu dyrektorowi Tomaszowi Grzeszkowiakowi. We wrześniu przechodzi na emeryturę i został poproszony, jak mówi prezydent o dokończenie pieczy nad jednostką do końca roku.

Już 26 sierpnia zarządzeniem prezydenta prezydenta przedłużono mu pieczę nad Domem Muz – do 31 grudnia 2019. Wygląda na to, że rozmowy na ten temat z radnymi musiały trwać już wcześniej, skoro podjęto taką decyzję już wcześniej. Czym gmina uzasadnia konieczność połączenia? Oto fragment z uchwały:

Kto przejmie pieczę nad Domem Muz? Okazuje się, że będzie nim Dwór Artusa. Są to niewątpliwe oszczędności etatowe, ponieważ, przypomnijmy – dyrektor Domu Muz nie jest pracownikiem samorządu, lecz wynajętym menadżerem, prowadzącym własną działalność gospodarczą wyłonionym w wyniku przetargu. Pytanie brzmi, w jakim trybie zarządzanie nad nowymi jednostkami zostanie przekazane menadżerowi Dworu Artusa? Czy będzie wiązało się z kolejnym konkursem? Czy i na tym stanowisku nastąpi zmiana? Dwór Artusa ma ponad dwukrotnie większy budżet niż Dom Muz.

Oprócz tej uchwały będą poruszone dwie kolejne, kontrowersyjne sprawy. Pierwszą z nich jest uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego dla konfliktowego obszaru Stawek Południowych. Pisaliśmy o kontrowersjach wokół tzw. Hali na Stawkach, która de facto znajduje się przy ul. Kukułki. Kluczowe będzie jednak nie samo przystąpienie do sporządzenia planu, a jego treść – czy nowy plan wykluczy zabudowę przemysłową na tych terenach?

Radni bedą również podejmowali uchwałę w sprawie ustalenia planu miejscowego dla ulic Fantazyjnej, Międzyrzecze i i rzeki Drwęcy w Toruniu. Kontrowersje wzbudzał zamiar inwestora na urządzenie terenu nadrzecznego na wzór “Osady Karbówko”. Mieszkańcy argumentowali, że inwestor pewien jest tego, że plan zostanie uchwalony, ponieważ na swoich działkach – rolnych usytuował już skrzynki elektryczne.

Nie znając wniosku inwestora trudno jest nam orzekać, czy projekt planu odpowiada jego zamierzeniom czy też nie. Projekt dopuszcza usytuowanie budynków do 100 i 300 metrów kwadratowych na kilku obszarach przeznaczonych na “usługi z zakresu rekreacji i turystyki w zieleni”. Będzie to I i II czytanie, które zakończy się przyjęciem planu.

Porządek obrad i projekty uchwał warto przeczytać tutaj. Warto dodać, że w wrześniowym porządku nadal nie ma Miejskiego Programu Adaptacji do Zmian Klimatu, o którym pisaliśmy w lipcu.

Tagged

1 thought on “Na sesji będzie ciekawie! Czy to koniec Domu Muz?

  1. Cytowanie podsumowanie jest pustosłowiem – jaki konkretny przykład ulepszenia mają pomysłodawcy?

    Przy okazji – przed zdaniem ” Czym gmina uzasadnia konieczność połączenia?” nie wspomina autorka o jakimkolwiek połączeniu, więc czytając można poczuć się zdezorientowanym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *