Na Sobieskiego znów pojawi się pas zieleni. Kiedy?

Box2 Wiadomości
Tak wyglądała ul. Sobieskiego jeszcze kilka lat temu, fot. archiwum

Magistrat w końcu przystępuje do rewitalizacji pasa zieleni wzdłuż torów kolejowych i ul. Sobieskiego. Drzewa i krzewy zostały tam wycięte na początku 2017 r. i zupełnie zmieniły wygląd tej części miasta.

Wycinka drzew i krzewów rosnących wzdłuż torów kolejowych – po stronie ul. Sobieskiego i Chrobrego – dla wielu mieszkańców była szokiem. Zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają na os. Mokre i Jakubskie. Pas zieleni był naturalnym ekranem chroniącym mieszkańców od hałasu przejeżdżających pociągów.

Drzewa wycięły wówczas PKP Polskie Linie Kolejowe. Powód? Było to podyktowane bezpieczeństwem ruchu kolejowego i prawidłową eksploatacją linii kolejowej. Co więcej, zgodnie z przepisami wszystkie zagrożenia występujące w pasie 15 metrów od linii kolejowej muszą być likwidowane.

Zaraz po wycince toruński magistrat zapowiedział, że na ul. Sobieskiego pojawią się nowe zasadzenia. “Rewitalizacja pasa zieleni izolacyjnej od linii kolejowej w ul. Sobieskiego w Toruniu” – to nazwa zadania, które rozpocznie się już wkrótce. Miejscy urzędnicy właśnie rozpoczęli poszukiwania firmy, która się go podejmie.

Zgodnie ze specyfikacją przetargową na ul. Sobieskiego pojawi się mnóstwo nowych zasadzeń. Lista jest długa:

 • 24 szt. wiśni piłkowanej ‘Kanzan’ o min. obwodzie pnia 16-18 cm i wysokości szczepienia 180 cm;
 • 29 szt. dębu szypułkowego ‘Fastigiata’ o min. obwodzie pnia 16-18 cm;
 • 27 szt. lipy drobnolistnej ‘Rancho’ o min. obwodzie pnia 16-18 cm i wysokości szczepienia 220 cm;
 • 550 szt. krzewów grabu pospolitego, sadzone w rozstawie po 5 szt. na metr bieżący jako żywopłot formowany dwurzędowy;
 • 200 szt. krzewów pęcherznicy kalinolistnej ‘Diabolo’, sadzone w rozstawie po 4 szt. na metr bieżący jako żywopłot dwurzędowy;
 • 140 szt. krzewów pęcherznicy kalinolistnej ‘Luteus’, sadzone w rozstawie po 4 szt. na metr bieżący jako żywopłot dwurzędowy;
 • 345 szt. krzewów lilaka pospolitego, sadzone w rozstawie po 3 szt. na metr bieżący jako żywopłot dwurzędowy, prowadzony w formie ściany o wysokości 2-3 m;
 • 560 szt. krzewów cisu pośredniego ‘Hicksii’, sadzone w rozstawie po 4 szt. na metr bieżący jako żywopłot trzyrzędowy;
 • 310 szt. krzewów kaliny koralowej ‘Roseum’, sadzone w rozstawie po 3 szt. na metr bieżący jako żywopłot dwurzędowy;
 • 1150 szt. traw trzcinnika ostrokwiatowego ‘Karl Foerster’, sadzone w rozstawie po 10 sz. na metr bieżący w dwóch rzędach;
 • 900 szt. traw – gatunek śmiałek darniowy ’Goldtau’, sadzone w rozstawie po 10 szt. na metr bieżący w dziewięciu rzędach.

Te wszystkie rośliny mają być zasadzone jeszcze w tym roku – do 10 grudnia. Zwycięzca przetargu będzie musiał także zajmować się pielęgnacją wszystkich posadzonych roślin, zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Ma je podlewać, nawozić, ciąć, odchwaszczać uzupełniać korowanie, naprawiać, wymieniać i uzupełniać palików przy drzewach. Jak długo? Do końca listopada 2021 r.

Ale to nie wszystko. Firma, która się podejmie tego zadania, będzie musiała spełnić kilka warunków, m.in. dostarczyć sadzonki drzew ze zwartą i przerośniętą bryłą korzeniową, zasadzić je w dołach nie mniejszych niż 50, 50 na 70 cm. Każde drzewo będzie zabezpieczone trzema palikami stabilizującymi pień.

Firmy, które są zainteresowane tym przetargiem, mogą się zgłaszać do magistratu do 7 listopada.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys