Na wyrobienie paszportu brak wolnych terminów. “Urząd jak twierdza”

Box2 Wiadomości
fot. ilustracyjne/pixabay

Zarezerwowanie terminu wizyty dla osób chcących w Toruniu wyrobić paszport graniczy z cudem. Mieszkańcy przyrównują urząd do oblężonej twierdzy i kierują się do innych miast. Tam jednak również zaczyna brakować miejsc. Czy problem da się rozwiązać?

Jednym z pierwszych kroków do wyrobienia paszportu jest umówienie się na wizytę w celu złożenia wniosku. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie łatwe. Na sprawę zwróciła ostatnio uwagę jedna z naszych czytelniczek.

– Na ten moment nie ma żadnej opcji zapisów na termin złożenia wniosku, a sam urząd na Moniuszki jest jak twierdza, gdzie ochroniarz nawet za krok nie wpuści, to skandal, że mieszkańcy muszą jechać np. do Inowrocławia żeby załatwić taką sprawę! Tak jest od przynajmniej od roku. Nikt nie robi nic by usprawnić proces – twierdzi nasza czytelniczka.

I rzeczywiście – w internetowym systemie rejestracji wizyt nie ma obecnie żadnego wolnego terminu do końca maja. Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy możemy znaleźć numer do zajmującego się paszportami toruńskiego Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Tam jednak nikt nie odebrał od nas telefonu. Podobny problem mają mieszkańcy, którzy chcieliby dostać paszport.

Temat został ostatnio poruszony na jednej z toruńskich grup ogłoszeniowych. Tam również wielu mieszkańców narzekało na brak wolnych terminów i problemy z kontaktem z placówką. Niektórzy z nich polecali wyrabianie paszportów w mniejszych miastach, gdzie kolejki również mogą być mniejsze.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w innych miastach województwa. Internetowe rezerwacje możliwe są również w Bydgoszczy i Włocławku. Niestety w tych przypadkach również brak jest wolnych terminów do końca maja. W Punktach Paszportowych w Inowrocławiu i Grudziądzu trzeba umówić się telefonicznie. W przypadku Inowrocławia nie ma jednak po co dzwonić – na stronie widnieje komunikat informujący, że przez najbliższe ponad 2 miesiące wszystkie terminy są już zajęte. Jedyną opcją jest więc próba dodzwonienia się do Punktu Paszportowego w Grudziądzu.

Problemy z paszportami sięgają jeszcze początków pandemii, kiedy urzędy znacznie ograniczyły obsługę interesantów. Czy jednak możemy spodziewać się poprawy? O paszportowe problemy w naszym regionie zapytaliśmy rzecznika wojewody kujawsko-pomorskiego jeszcze w zeszły wtorek. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wygląda więc na to, że mieszkańcy póki co muszą uzbroić się w cierpliwość.

Tagged

1 thought on “Na wyrobienie paszportu brak wolnych terminów. “Urząd jak twierdza”

 1. Rzecznik wojewody?
  Co to za “osobnik”?
  Legalnie pobiera “wynagrodzenie”?
  Wydział spraw obywatelskich?
  Celowo nie chcą pracować.
  Nie dajcie im się nabierać.
  Utrudniają wam uzyskać dokumenty?
  Kierujcie przeciwko nim sprawy do sądów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.