Najbliższy nocny dentysta jest w… Ciechocinku. W Toruniu nie ma go już od listopada 2016 r.!

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Już 29 miesięcy w Toruniu nie ma nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej. I nie zanosi się, że prędko się to zmieni. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił już pięć konkursów. Wszystkie były unieważniane. Nikt się nie zgłosił. Dlaczego?

Od listopada 2016 r. w Toruniu nie ma nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej. Wcześniej była ona dostępna w przychodniach Rudak-Med i Alfamed na Moście Paulińskim. Teraz z nagłym bólem zęba w nocy torunianie muszą jechać aż do… Ciechocinka.

Kujawsko-pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia już pięć razy ogłaszał konkurs na świadczenie takiej opieki w Toruniu.

– Za stawkę 700 zł za 12-godzinny dyżur: w dni robocze od 19-7 rano, w weekendy i dni wolne całodobowo – wówczas mnożymy kwotę razy liczbę 12-godzinnych dyżurów – wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy oddziału wojewódzkiego NFZ. – Nikt się nie zgłosił – konkursy były unieważniane.

Od tego roku wojewódzki oddział NFZ zwiększył stawkę ryczałtu za to świadczenie do 800 zł. Fundusz planuje ogłoszenie kolejnego konkursu. Na razie jednak nie podaje terminu.

Nocna i świąteczna opieka stomatologiczna jest w gestii NFZ. Mimo to zapytaliśmy, jakie działania w tej sprawie podjął toruński magistrat. Dowiedzieliśmy się, że urzędnicy z miejskiego wydziału zdrowia i polityki społecznej są w w stałym kontakcie z NFZ.

– Niestety, pomimo podejmowanych przez NFZ działań polegających na kilkakrotnym ogłaszaniu konkursu, nie udało znaleźć się świadczeniodawcy – mówi Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. – Ostatni konkurs ogłoszony 8 lutego br. unieważniono ze względu na brak oferentów. Trwają rozmowy prowadzone, zarówno przez NFZ, jak i wydział zdrowia i polityki społecznej w celu pozyskania potencjalnych świadczeniodawców. Jednakże ze względu na brak chętnych do podjęcia się realizacji zadania, nie udało się do tej pory rozwiązać problemu.

W tej chwili w naszym województwie z doraźnej pomocy stomatologicznej możemy skorzystać w następujących placówkach:

  • Bydgoszcz – NZOZ Centrum Medyczne „Ikar”, ul. Szubińska 32, tel. 52 373 22 00,
  • Grudziądz – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Wł. Biegańskiego, ul. Szpitalna 6/8, tel. 56 641 37 89,
  • Włocławek – NZOZ Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 231 10 62,
  • Ciechocinek – NZOZ „Przychodnia Rodzinna” Edyta Stefaniak – Monsur, ul. Zdrojowa 46, tel. 54 283 32 07.

Można się tam zgłaszać od poniedziałku do piątku od godz. 19 do 7, a w soboty, niedziele i dni świąteczne całodobowo. W ramach stomatologicznej pomocy doraźnej pacjentowi przysługują, takie świadczenia, jak. m.in.: badanie lekarskie stomatologiczne, usunięcie zęba jedno lub wielokorzeniowego, opatrunek leczniczy w zębie stałym lub mlecznym. – W ramach powyższego zakresu świadczeń nie przysługuje pacjentowi planowe leczenie stomatologiczne – informuje NFZ.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

2 thoughts on “Najbliższy nocny dentysta jest w… Ciechocinku. W Toruniu nie ma go już od listopada 2016 r.!

  1. Ciechocinek zamknięty na 4 spusty na cholere piszą że otwarte jak człowiek odbija się od furtki

  2. artykul z marca 2019.. wtedy jeszcze dzialal. obecnie w Kuj-Pom pozostal tylko punkt we wloclawku…
    to jakas kpina po prostu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *