Najlepsi lekkoatleci Europy powalczą w Toruniu. Zaczynają się HME 2021

Box2 Sport Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W czwartek 4 marca w Arenie Toruń rozpoczynają się Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce. Polska będzie ich gospodarzem dopiero po raz drugi. W Halowych Mistrzostwach Europy w Arenie Toruń udział weźmie udział aż dziewięciu lekkoatletów, którzy są liderami światowych list.

Pierwszy raz HME w Polsce, a dokładniej w Katowicach, odbyły się w 1975 roku. Wówczas zawody te odbywały się jeszcze co roku.

REKLAMA

Te prestiżowe zawody odbędą się niestety bez udziału publiczności, ale frekwencja sportowców będzie za to rekordowa. Do mistrzostw zgłoszono 733 osoby – 328 kobiet i 405 mężczyzn. Wśród zgłoszonych znalazło się 45 lekkoatletów, którzy będą reprezentować Polskę. W środę 3 marca w godzinach porannych okazało się jednak, że udziału w HME nie weźmie Konrad Bukowiecki, który złamał palec u stopy. Na tę chwilę aktualna jest także informacja, iż zabraknie też Ewy Swobody, która miała bronić tytułu mistrzyni Europy w biegu na 60 metrów. Polska sprinterka uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Wśród mężczyzn nie zabraknie sportowców, którzy będą bronili tytułów wywalczonych w 2019 roku w Glasgow: Michała Haratyka, Marcina Lewandowskiego i Pawła Wojciechowskiego.

Spośród 19 kobiet, które znajdują się w polskiej kadrze, największe nadzieje na medale pokładane są w Justynie Święty-Ersetic i żeńskiej sztafecie 4×400 metrów.

– Halowe Mistrzostwa Europy są bardzo ważne, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Zabezpieczenie ich zdrowia jest dla nas priorytetem i to nie tylko dlatego, że patrzy na nas cały lekkoatletyczny świat, bo robimy największą imprezę od czasu mistrzostw świata w Dausze – mówi dyrektor HME w Toruniu Krzysztof Wolsztyński.

W tym roku Arena Toruń gościła już dwie duże imprezy lekkoatletyczne. Najpierw odbył się na niej Copernicus Cup, a chwilę później, w dniach 20-21 miały tam miejsce 65. Halowe Mistrzostwa Polski.

Pomimo braku kibiców, w Toruniu pojawi się około dwóch tysięcy osób. Na tę liczbę gości składają się sportowcy, trenerzy, sędziowie, wolontariusze, organizatorzy, dziennikarze i obsługa telewizyjna. Dyrektor HME w Toruniu Krzysztof Wolsztyński poinformował, że to największa impreza sportowa, jaka odbędzie się od początku pandemii koronawirusa.

Brak możliwości wejścia kibiców na halę nie pomaga także głównym bohaterom mistrzostw, czyli lekkoatletom.

– Myślę, że straciłem przez to atut przewagi nad rywalami. Bardzo mocno odczuwam brak kibiców i nawet w trakcie tego rekordowego biegu podczas Copernicus Cup biegłem i myślałem o tym, jakie to jest przykre, że nie ma kibiców. Zawsze kibice dodawali mi skrzydeł, szczególnie w Toruniu, gdzie zawsze mam z nimi wspaniały kontakt. Trudno, trzeba będzie walczyć dla nich, ale bez nich – powiedział Marcin Lewandowski, który w Arenie Toruń powalczy na dwóch dystansach: 1500 i 3000 metrów.

Jedną z gwiazd HME z pewnością będzie rekordzista świata w skoku wzwyż, Armand Duplantis. Młody Szwed, który rekord świata ustanowił właśnie w Arenie Toruń zapowiedział, że jeśli będzie miał już zapewnione zwycięstwo w zawodach, to poprosi o ustawienie poprzeczki na wysokości 6,19 m, by spróbować ponownie ustanowić rekord świata w Toruniu.

A którzy polscy lekkoatleci są kandydatami do złota według dyrektora mistrzostw?

– Nasi lekkoatleci są w doskonałej formie, co pokazali podczas ostatnich zawodów. Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, reprezentanci na 800 m, w pchnięciu kulą, do tego sztafeta kobiet 4×400, a może też ktoś indywidualnie na 400 m, Ewa Swoboda… Kandydatów mamy sporo, byłoby pięknie, gdybyśmy zdobyli około dziesięciu medali – mówi Krzysztof Wolsztyński.

Na Halowych Mistrzostwach Europy w Glasgow, które odbyły się w 2019 roku, Polacy zdobyli łącznie siedem medali – 5 złotych i 2 srebrne. Taki wynik przełożył się na zwycięstwo naszych reprezentantów w klasyfikacji medalowej. Więcej krążków zdobyli Brytyjczycy, jednak to Polacy wywalczyli najwięcej tych najcenniejszych medali.

Uroczysta ceremonia otwarcia Halowych Mistrzostw Europy 2021 odbędzie się o godz. 18:30. W czwartek odbędą się eliminacje w skoku wzwyż i skoku w dal mężczyzn, pchnięciu kulą kobiet oraz biegach na 3000 metrów kobiet i 1500 metrów mężczyzn.Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *