Najnowsze na świecie techniki operacji żylaków w toruńskiej klinice

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

O operacjach hybrydowych żylaków, które jako jedyna w Toruniu wykonuje klinika MeliusClinic, opowiada jej współwłaściciel dr Jan Szczepański.

Co jest specjalnością Państwa kliniki?

Jeśli chodzi o chirurgię naczyniową, to najogólniej mówiąc „operacje hybrydowe”, czyli operacje, podczas których stosuje się różne techniki operacyjne w trakcie tego samego zabiegu. Nie istnieje dotychczas jedna metoda, która załatwia całkowicie problem żylaków u danego pacjenta. Natomiast cały czas mają zastosowanie, delikatnie mówiąc, anachroniczne operacje klasyczne żylaków, które powodują nawroty i niejednokrotnie więcej powikłań niż zabiegi minimalnie inwazyjne, które my proponujemy.

Czy skuteczność tych zabiegów jest potwierdzona jakimiś badaniami?

Zdecydowanie tak…!!! Jest mnóstwo doniesień i badań naukowych w prasie fachowej, które potwierdzają wyższość metod minimalnie inwazyjnych. My również jakiś czas temu przeprowadziliśmy badanie naukowe, w którym oceniliśmy skuteczność operacji hybrydowych versus tylko zabieg wykorzystujący wyłącznie jedną wysoce skuteczną technikę z zastosowaniem pary wodnej. I wykazaliśmy wyższość właśnie metod hybrydowych. Metoda hybrydowa z praktycznego punktu widzenia daje 100-procentową pewność, że pacjent więcej do nas nie wróci, bo nie ma po niej nawrotów lub zdarzają się one naprawdę rzadko.

Jak wygląda operacja hybrydowa?

Pacjent przychodzi do nas na określoną godzinę. Zostaje przyjęty do lecznicy. Po zbadaniu przez chirurga, anestezjologa i zebraniu wywiadu przez pielęgniarkę, chory trafia na salę zabiegową, gdzie jeszcze raz ma wykonane badanie USG Doppler i zostaje poddany znieczuleniu, a następnie operacji. Po zabiegu trafia na salę obserwacyjną i około dwie godziny po zabiegu przyjeżdża po niego rodzina i pacjent udaje się do domu. Po tygodniu zapraszamy go na wizytę kontrolną, potem za rok na kolejną, kończącą terapię. Natomiast pacjenci po zabiegach klasycznych w dużym odsetku po kilku latach przychodzą na poprawkę, po następnych kilku na kolejną. Potem już nie chcą w ogóle się leczyć, bo są zniechęceni.

Ile takich zabiegów już Pan wykonał?

Bardzo dużo. To już nie są dziesiątki, to wręcz setki zabiegów. Ja operuję nie tylko w Toruniu, ale też w Bydgoszczy i w Bełchatowie. Jestem chirurgiem naczyniowym od dziesięciu lat. Pacjenci, którym wykonywałem te zabiegi, są zadowoleni, szczególnie zaś są zadowoleni ci pacjenci, którzy zoperowali sobie jedną nogę sposobem klasycznym, a drugą minimalnie inwazyjnie. Bo czas rekonwalescencji i efekty są nieporównywalne pod każdym względem.

Dlaczego akurat Toruń?

Bo mieszkam w Toruniu. Bo tutaj tych zabiegów nie ma. Bo uwielbiam się uczyć i wprowadzać coś nowego. Bo to moja pasja. Dotychczas nikt tego nie robił w grodzie Kopernika, a to są techniki, które aktualnie są najnowocześniejszymi i najbardziej efektywnymi technikami flebologicznymi na świecie.

Co Państwa wyróżnia?

Oprócz tego, co powiedziałem wcześniej, jest to z pewnością profesjonalny, nowoczesny sprzęt pozwalający na przeprowadzenie całościowej diagnostyki i procesu leczenia oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nigdy nie jest tak, że można stosować zawsze te same zabiegi. Jeśli pacjent decyduje się na podjęcie leczenia, to muszę zaplanować, jakie techniki i w jakiej kolejności należy zastosować dla uzyskania wyleczenia. W naszej klinice nie chcemy iść na tzw. „ilość”, jak, według mnie, od pewnego czasu zaczyna się dziać w prywatnych lecznicach. Mam wrażenie, że pacjenci zaczynają być traktowani bardziej przedmiotowo niż osobowo. Ja nie chcę przyjmować pacjentów hurtowo, wolę indywidualnie traktować każdego pacjenta.

Jakich jeszcze specjalistów znajdziemy w klinice?

Drugim współwłaścicielem kliniki jest Jarosław Połowniak, rehabilitant i wybitny osteopata zajmujący się leczeniem dorosłych i dzieci. Współpracuje z nami także neurochirurg dr Radosław Zaborowski, świetny dietetyk mgr Anna Kula-Myczka, która potrafi odchudzić bez dodatkowych suplementów i podwyższania kosztów. Operuje u nas urolog dr Jakub Tworkiewicz, a niebawem również ortopeda dr Jan Piskozub.

Jak można się zapisać na wizytę?

Telefonicznie: 510 406 668 lub 510 262 287, przez naszą stronę: www.meliusclinic.eu, a do mnie także przez stronę www.znanylekarz.pl. Można także przyjść do kliniki znajdującej się przy ul. Łódzkiej 35, nie obawiając się o bezpieczeństwo. Na wizytę zazwyczaj czeka się około tygodnia.

Tagged

1 thought on “Najnowsze na świecie techniki operacji żylaków w toruńskiej klinice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *