Największa miejska dotacja na remont kościelnej kamienicy. Aż 175 tys. zł

Box2 Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Toruńscy radni jednomyślnie zatwierdzili listę dotacji konserwatorskich, które otrzymają właściciele zabytkowych obiektów. Beneficjenci otrzymają od 1,6 tys. do nawet 175 tys. zł.

Rada miasta w miniony czwartek zatwierdziła dotacje na 2019 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytkach wpisanych do rejestru lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.

Tegoroczna pula wsparcia z budżetu miasta to ponad 1,7 mln zł. 70 proc. z niej trafi do właścicieli budynków wpisanych do rejestru zabytku. 12 dotacji pójdzie na obiekty znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków. Większość budynków, które dostaną dotacje, pochodzi z XIX i XX w. 14 projektów będzie prowadzonych w zabytkach z okresu XIV-XVIII w.

Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków zwrócił uwagę, że została wyczerpana prawie w całości pula na zabytki. Pozostałe 30 tys. zł ma być rezerwą na ratowanie zabytków na wypadek zdarzeń losowych.

W sumie miasto wesprze prace w 39 obiektach. Oto lista obiektów, które otrzymały największe dotacje z budżetu miasta (pełna lista jest TUTAJ):

  • Fort IV im. Stefana Żółkiewskiego, ul. Chrobrego 86, przedsiębiorstwo Twierdza Toruń Fort IV – konserwacja bramy głównej z mostem zwodzonym, hydroizolacja przyległej części koszar szyjowych i uzupełnienie narysu wału ziemnego – 120 tys. zł
  • Dom, dawny szpital św. Jakuba, ul. Szpitalna 4, spółka Polflex z Torunia – rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania budynków mieszkalnych z przeznaczeniem na cele hotelarsko-gastronomiczne – 150 tys. zł
  • Kamienica przy Rynku Staromiejskim 18, parafia pw. WNMP w Toruniu, remont fasady – 175 tys. zł
  • Hotel Polonia, spółka Artor Europa, remont elewacji frontowej i dachu budynku – 100 tys. zł
  • Budynek przy Podmurnej 10/12, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – remont elewacji – 100 tys. zł
  • Kamienica przy Żeglarskiej 6, ZPK Snake – wymiana pokrycia dachowego z remontem więźby dachowej, stropu i strychu – 100 tys. zł
Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *