Narożnik ul. Kościuszki i Grudziądzkiej już nie będzie tak wyglądać. “Koniec klepisk i aut na chodnikach”

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Rusza realizacja kolejnego projektu z Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2022. Tym razem zadanie będzie realizowane w dzielnicy Jakubskie-Mokre. Chodzi o narożnik ul. Grudziądzkiej i ul. Kościuszki oraz obszar wokół przystanku MZK przy ul. Grudziądzkiej. Co się zmieni w tym miejscu?

Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia ogłosił zamówienie publiczne na realizację zadania pn. “Zazieleniamy narożnik ul. Kościuszki/Grudziądzkiej. Koniec klepisk i aut na chodnikach”.

Dziś to skrzyżowanie odzyskuje dawną reprezentacyjną formę, w okolicy powstała siedziba nowego sądu, powstają kolejne biurowce. Tak brzydkie i zdegradowane klepisko przestaje zupełnie do tego otoczenia pasować. Dlatego właśnie projekt zakłada odtworzenie historycznego założenia zieleni – w XIX wieku w narożniku znajdował się trójkątny teren zieleni, na którym posadzono dąb dla cesarza – opisują autorzy projektu.

Zadanie będzie obejmować trzy lokalizacje – za przystankiem MZK od strony ul. Kościuszki, w narożniku ul. Kościuszki i ul. Grudziądzkiej oraz przy kamienicach od strony ul. Grudziądzkiej. W chwili obecnej w tych miejscach są nieestetycznie wyglądające klepiska. Wykonawca zadba o to, aby je zagospodarować nasadzeniami zieleni. Zielone powierzchnie zostaną powiększone, dzięki odbetonowaniu dwóch fragmentów płyt chodnikowych. Chodniki, znajdujące się od wjazdu na parking go przystanku MZK, zostaną oczyszczone, a skrzynki znajdujące się na terenach zielonych przysłonięte wysokimi krzewami. To jednak nie wszystko.

– Na końcu ul. Kościuszki i Grudziądzkiej znajduje się parking otoczony zniszczonym, zaplamionym chodnikiem i zniszczonymi trawnikami oraz przystanek autobusowy, za którym znajduje się pas klepiska, na którym kiedyś rosła trawa. Wszystko zostało zniszczone przez nieodpowiedzialnych kierowców, którzy parkują i jeżdżą w miejscach do tego nieprzeznaczonych, co niejednokrotnie powoduje bardzo niebezpieczne sytuacje z osobami starszymi i dziećmi, jak również poruszającymi się na wózkach – czytamy w opisie projektu.

Na terenach tych zostaną w związku z tym zastosowane płotki, słupki lub stojaki rowerowe, które zablokują wjazd samochodów.

Zadanie zostanie zrealizowane do 20 maja.

Tagged

1 thought on “Narożnik ul. Kościuszki i Grudziądzkiej już nie będzie tak wyglądać. “Koniec klepisk i aut na chodnikach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.