Naukowcy UMK na Spitsbergenie. Powstanie film z ich wyprawy polarnej

Box2 Polecamy Wiadomości
Ostatnia wyprawa na Spitsbergen wiosną 2014 r. Fot. Stacja Polarna UMK

W piątek 14 sierpnia na dziedzińcu Muzeum Toruńskiego Piernika pożegnani zostali naukowcy i filmowcy, wyruszający na Stację Polarną UMK. Film dokumentalny “Hahut” z wyprawy będziemy mogli oglądać najprawdopodobniej już wiosną przyszłego roku.

Stacja Polarna UMK zlokalizowana jest w zachodniej części Ziemi Oskara II. Powstała w 1975 r., kiedy to wyruszyła pierwsza Toruńska Wyprawa Polarna. Na stacji już od 45 lat prowadzone są badania m.in. w zakresie hydrologii oraz glacjologii. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w wyprawach uczestniczyło ponad 300 osób, nie tylko badaczy, ale także alpinistów, speleologów i płetwonurków. Tym razem ekipa rozszerzy się o filmowców, którzy będą przygotowywać materiał do filmu dokumentalnego “Hahut”. Film będzie reżyserować Ryszard Kruk, który nakręcił do tej pory chociażby “Taksówkarza” czy “Republika. Narodziny legendy”.

Bohaterem filmu “Hahut” będzie prof. Ireneusz Sobota, kierownik Centrum Badań Polarnych UMK, który prowadzi Stację Polarną na Spitsbergenie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat wziął udział w ponad 30 wyprawach badawczych. Wraz z ekipą filmową wyruszy na Spitsbergen 20 sierpnia 2020 r. Potem konieczna będzie 2-tygodniowa kwarantanna w Norwegii, a następnie członków wyprawy czeka lot na Spitsbergen i podróż łodzią do stacji. Na miejscu spędzą dwa tygodnie.

Życzymy udanej wyprawy i pobytu na Spitsbergenie, a filmowcom tego, aby dzieło, które powstanie, oddało rzeczywistość tego wyjątkowego miejsca, pokazało nowe wymiary badań w zakresie zmiany klimatu oraz wskazało, jak my jako cywilizacja przeobrażamy go często na swoją niekorzyść – mówił prezydent Michał Zaleski.

Zdjęcia do filmu mają zakończyć się na przełomie grudnia 2020 r. i stycznia 2021 r., a prace nad montażem potrwają do marca 2021 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.