Nie będzie można kupować biletów u kierowcy. Od kiedy?

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na początku grudnia Sławomir Kruszkowski, radny z klubu Michała Zaleskiego złożył wniosek o wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach MZK. Jest odpowiedź magistratu w tej sprawie.

“Wnioskuję o zakaz sprzedaży biletów w środkach komunikacji miejskiej przez ich kierowców oraz wyposażenie pojazdów w automaty do sprzedaży biletów” – oto cała treść wniosku, który 6 grudnia złożył Sławomir Kruszkowski, radny z klubu Michała Zaleskiego.

Odpowiedzi radnemu w tej sprawie udzielił wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

“Sprzedaż biletów w środkach komunikacji miejskiej przez kierowców i motorniczych jest jednym z kanałów dystrubucji, stosowanym z powodzeniem w innych miasta Polski oraz krajach europejskich” – czytamy w odpowiedzi.

Fiderewicz zauważa, że z roku na rok maleje liczba punktów sprzedaży zewnętrznej papierowych biletów. Zamiast tego torunianie mogą kupować je poprzez aplikacje mobilne (od 2013 r. poprzez moBilet, a od 2017 r. poprzez SkyCash).

Nowo kupowane pojazdy MZK są zaś wyposażane w biletomaty. Z początkiem tego roku takie urządzenia będą w 111 autobusach i 35 pociągach tramwajowych. Docelowo w 2023 r. wszystkie pojazdy MZK będą mieć biletomaty.

“Obecnie prowadzone są działania w kierunku wdrożenia biletu elektronicznego. Po uruchomieniu karty elektronicznej i płatności za pomocą karty bankowej sprzedaż biletów u kierowców zostanie zlikwidowana” – czytamy w piśmie Fiderewicza.

Sprzedaż biletów w pojazdach MZK ogranicza regulamin: opłatę za nie trzeba uiszczać odliczoną kwotą, a kierowca może odmówić sprzedaży, np. w przypadku opóźnienia w stosunku do rozkładu jazdy. “Zgodnie z założeniami, pasażerowie korzystać winni z tej formy zakupu w sytuacjach wyjątkowych i nieprzewidzianych” – czytamy w odpowiedzi.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

8 thoughts on “Nie będzie można kupować biletów u kierowcy. Od kiedy?

  1. Posiadanie karty bankowej i telefonu komórkowego nie jest w Polsce obowiązkowe, więc nie można zmuszać obywateli do formy płatności proponowanej przez radnego i p. Fiderewicza. Nie można likwidować najprostszej formy płatności dostępnej dla osób mniej sprawnych manualnie, z osłabionym wzrokiem, itp. W tych przypadkach biletomat też nie jest doskonałym rozwiązaniem.

    1. Ale kierowca ma skupić się na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu, a nie na handlu, – może konduktorów niech zatrudnią jak ongiś było…

  2. a starsi ludzie jak mają sobie poradzić?? nie każdy jeździ ze smartfonem? co jeśli ludzie mają stare telefony komórkowe i nie używają karty?? mają być stygmatyzowani? trzeba uważać na kogo głosujemy…

    1. Starsi ludzie mają bilety za darmo także co za problem. Jeśli ktoś nie ma telefonu i karty to niestety będzie musiał kupić bilet w kiosku. 🙁 Straszne!

  3. No tak trzeba utrudnic zakup biletu .kioskow i punktow do zakupu biletow coraz mniej a potem mandaciki sie posypia .automaty z biletami czesto odrzucaja bilon eh .masakra

  4. Mało zabawne było, gdy pomysłodawcę zakazu na dzisiejszej sesji RM próbowałam zapytać na ten temat. W odpowiedzi usłyszałam: “…jak się pani nazywa?” Hmmm….i odesłał mnie do BIP.
    Widać, niewłaściwym było zadanie pytania osobie wybranej przez toruńskich mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *