Nie będzie można kupować biletów u kierowcy. Od kiedy?

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na początku grudnia Sławomir Kruszkowski, radny z klubu Michała Zaleskiego złożył wniosek o wprowadzenie zakazu sprzedaży biletów w autobusach i tramwajach MZK. Jest odpowiedź magistratu w tej sprawie.

“Wnioskuję o zakaz sprzedaży biletów w środkach komunikacji miejskiej przez ich kierowców oraz wyposażenie pojazdów w automaty do sprzedaży biletów” – oto cała treść wniosku, który 6 grudnia złożył Sławomir Kruszkowski, radny z klubu Michała Zaleskiego.

Odpowiedzi radnemu w tej sprawie udzielił wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

“Sprzedaż biletów w środkach komunikacji miejskiej przez kierowców i motorniczych jest jednym z kanałów dystrubucji, stosowanym z powodzeniem w innych miasta Polski oraz krajach europejskich” – czytamy w odpowiedzi.

Fiderewicz zauważa, że z roku na rok maleje liczba punktów sprzedaży zewnętrznej papierowych biletów. Zamiast tego torunianie mogą kupować je poprzez aplikacje mobilne (od 2013 r. poprzez moBilet, a od 2017 r. poprzez SkyCash).

Nowo kupowane pojazdy MZK są zaś wyposażane w biletomaty. Z początkiem tego roku takie urządzenia będą w 111 autobusach i 35 pociągach tramwajowych. Docelowo w 2023 r. wszystkie pojazdy MZK będą mieć biletomaty.

“Obecnie prowadzone są działania w kierunku wdrożenia biletu elektronicznego. Po uruchomieniu karty elektronicznej i płatności za pomocą karty bankowej sprzedaż biletów u kierowców zostanie zlikwidowana” – czytamy w piśmie Fiderewicza.

Sprzedaż biletów w pojazdach MZK ogranicza regulamin: opłatę za nie trzeba uiszczać odliczoną kwotą, a kierowca może odmówić sprzedaży, np. w przypadku opóźnienia w stosunku do rozkładu jazdy. “Zgodnie z założeniami, pasażerowie korzystać winni z tej formy zakupu w sytuacjach wyjątkowych i nieprzewidzianych” – czytamy w odpowiedzi.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

8 thoughts on “Nie będzie można kupować biletów u kierowcy. Od kiedy?

  1. Posiadanie karty bankowej i telefonu komórkowego nie jest w Polsce obowiązkowe, więc nie można zmuszać obywateli do formy płatności proponowanej przez radnego i p. Fiderewicza. Nie można likwidować najprostszej formy płatności dostępnej dla osób mniej sprawnych manualnie, z osłabionym wzrokiem, itp. W tych przypadkach biletomat też nie jest doskonałym rozwiązaniem.

    1. Ale kierowca ma skupić się na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu, a nie na handlu, – może konduktorów niech zatrudnią jak ongiś było…

  2. a starsi ludzie jak mają sobie poradzić?? nie każdy jeździ ze smartfonem? co jeśli ludzie mają stare telefony komórkowe i nie używają karty?? mają być stygmatyzowani? trzeba uważać na kogo głosujemy…

    1. Starsi ludzie mają bilety za darmo także co za problem. Jeśli ktoś nie ma telefonu i karty to niestety będzie musiał kupić bilet w kiosku. 🙁 Straszne!

  3. No tak trzeba utrudnic zakup biletu .kioskow i punktow do zakupu biletow coraz mniej a potem mandaciki sie posypia .automaty z biletami czesto odrzucaja bilon eh .masakra

  4. Mało zabawne było, gdy pomysłodawcę zakazu na dzisiejszej sesji RM próbowałam zapytać na ten temat. W odpowiedzi usłyszałam: “…jak się pani nazywa?” Hmmm….i odesłał mnie do BIP.
    Widać, niewłaściwym było zadanie pytania osobie wybranej przez toruńskich mieszkańców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *